„Europos priežiūros institucijos ir Lietuvos banko pozicijos dėl virtualiųjų valiutų žetonų platinimo sutampa. Siekiame iš anksto valdyti rizikas, kiek tai yra įmanoma, ir paskelbta žinia yra labai svarbi ir investuotojams, ir rinkos dalyviams, ir priežiūros institucijoms“, – sako Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.
ESMA (ši institucija rūpinasi investuotojų apsauga visoje Europos Sąjungoje) įvardijo, kad ICO yra labai rizikingos investicijos, nurodydama konkrečias rizikas ir pateikdama jų paaiškinimus. Kartu rinkos dalyvius įspėjo, kad šie kruopščiai vertintų, ar jų platinami ICO nepatenka į reguliuojamą veiklos sritį. Tokiu atveju žetonų platintojai privalės laikytis teisės aktų reikalavimų.
Lietuvos bankas paskelbtoje pozicijoje nurodo, kad finansinių paslaugų teikimas yra nesuderinamas su virtualiosiomis valiutomis. Nusprendus vykdyti su virtualiąja valiuta susijusią veiklą, ji turi būti aiškiai atskirta nuo reglamentuotų finansinių paslaugų, o vartotojams teikiamoje informacijoje prižiūrimi finansų rinkos dalyviai neturi būti siejami su virtualiosiomis valiutomis. Pozicijoje taip pat sudėlioti akcentai planuojantiems platinti virtualiųjų valiutų žetonus – jeigu pasiūlymai turi viešo platinimo požymių, jiems turi būti taikomi teisės aktų reikalavimai.
„Šiandien Lietuvoje matome viešai skelbiamus norus, planus ir idėjas gana plačiai platinti virtualiųjų valiutų žetonus, nepadengtus jokiu materialiuoju turtu. Atsižvelgdamas į šio produkto rizikingumą, Lietuvos bankas atidžiai stebės rinką ir vertins ICO atvejus – ar neturi būti taikomas reglamentavimas, ar investuotojai tinkamai informuojami apie riziką“, – sako Lietuvos banko valdybos narys.
Perspėjimus ar pozicijas dėl virtualiųjų valiutų ar jų žetonų platinimo atskirai yra paskelbusios Jungtinės Karalystės, Slovėnijos, Lietuvos, Estijos ir Prancūzijos priežiūros institucijos.