ES įgriso Silicio slėnio milžinės – siūlo būdą joms pažaboti

ES trečiadienį pasiūlė skaitmeninį mokestį, kuris būtų taikomas JAV technologijų milžinėms. Toks mokestis sukurs dar daugiau problemų bendrovei „Facebook“, kuri jau dabar yra kritikuojama dėl netinkamo vartotojų duomenų panaudojimo.

Naujas mokestis sukurtų dar daugiau problemų bendrovei „Facebook“ ir jos įkūrėjui Markui Zuckerbergui, kurie kritikuojami dėl netinkamo vartotojų duomenų panaudojimo.<br> Reuters/Scanpix nuotr.
Naujas mokestis sukurtų dar daugiau problemų bendrovei „Facebook“ ir jos įkūrėjui Markui Zuckerbergui, kurie kritikuojami dėl netinkamo vartotojų duomenų panaudojimo.<br> Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2018-03-21 15:46

Specialus mokestis yra naujausia ES priemonė, skirta pažaboti Silicio slėnio milžines. Ji gali dar labiau padidinti įtampą tarp Briuselio ir Vašingtono, kurių santykiai jau ir taip yra įtempti dėl Amerikos prezidento Donaldo Trumpo planų įvesti didelius plieno ir aliuminio importo muitus.

„Iki interneto atsiradimo galiojusioa taisyklės neleidžia mūsų narėms apmokestinti Europoje veikiančių skaitmeninių kompanijų, kai jų fizinis buvimas yra menkas ar jo nėra“, – nurodė už ekonominius reikalus atsakingas ES komisaras Pierre‘as Moscovici.

Komisaras Briuselyje pateiktais siūlymais siekia susigrąžinti milijardus eurų iš daugiausia JAV kompanijų, kurios perveda savo pelną iš vienos Europos šalies į kitą, kad mokėtų mažiau mokesčių.

„Šis dabartinis teisinis vakuumas sukuria rimtą mūsų valstybių narių viešųjų įplaukų trūkumą, – per spaudos konferenciją Briuselyje sakė P.Moscovici. – Apytikriai skaičiuojame, kad tai per metus, jeigu būtų nustatytas 3 proc. mokestis, mums galėtų generuoti mažiausiai 5 mlrd. eurų.“

Komisaras pažymėjo, kad tai nėra „prieš GAFA („Google“, „Apple“, „Facebook“ ir „Amazon“) ar prieš JAV nukreiptas mokestis“.

Už tokį mokestį itin pasisakė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas. Šis klausimas bus aptartas ketvirtadienį per ES vadovų susitikimą.

EK skaičiuoja, kad skaitmeninės kompanijos vidutiniškai sumoka 9,5 proc. pelno mokestį, palyginti su 23,3 proc., kuriuos sumoka tradicinės bendrovės. Tačiau technologijų milžinės su tuo nesutinka ir teigia, kad naujasis siūlomas mokestis yra „populistinis ir klaidingas pasiūlymas“.

„Šis mokestis JAV bus įvertintas kaip mažų mažiausiai priešiškas veiksmas jau ir taip beprasidedančiame prekybos kare“, – mano Kompiuterių ir komunikacijų pramonės asociacijos mokesčių specialistas Johannesas Beckeris.

Kaip skelbta anksčiau, ES nori, kad technologijų milžinės mokesčius mokėtų nuo visų ES gautų pajamų, o ne tik nuo pelno. Remiantis projektu, su kuriuo susipažino AFP, mokesčio tarifas sieks 2–5 procentus.

Mokestis bus taikomas kompanijoms, kurių metinė pasaulinė apyvarta viršija 750 mln. eurų. Į tokių kompanijų sąrašą pateks „Google“, „Facebook“, „Apple“, „Amazon“, „Twitter“, „Airbnb“ ir „Uber“.

Savo ruožtu JAV iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas anksčiau perspėjo nekelti grėsmės dideliems įnašams, kuriuos JAV darbo rinkai ir ekonomikos augimui daro technologijų kompanijos.

„JAV griežtai pasisako prieš bet kurios šalies pasiūlymams išskirti skaitmenines kompanijas“, – penktadienį pareiškė S.Mnuchinas.

Manoma, kad mokestis bus taikomas įmonėms, kurių metinė apyvarta pasaulyje viršija 750 mln. eurų, o bendros apmokestinamosios įplaukos ES yra didesnės nei 50 mln. eurų.

Savo ruožtu „Financial Times“ pažymi, kad planai apmokestinti įmonių įplaukas prieštarauja tarptautinėje bendruomenėje priimtiems standartams, pagal kuriuos mokesčiai taikomi pelnui, o ne įplaukoms.

Tačiau pasiūlymai įvesti tokį mokestį jau sulaukė Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos palaikymo ir šis retas sutarimas rodo, kad politikai nori pakeisti požiūrį į apmokestinimą.

EP Rinkimai

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.