Išskirtines puošmenas kuriantys dekoratoriai, floristai, menininkai ir net tie, kuriems rankdarbių gamyba yra tik būdas atsipalaiduoti nuo įtempto gyvenimo, žino, jog šventinėms dekoracijoms sukurti reikia trijų dalykų – medžiagų, kantrybės ir kruopštumo.
Jeigu tai turite, namus ar darbovietę galite pasipuošti labai originaliai ir jaukiai.
Kalėdines puošmenas nagingi kauniečiai kuria iš įvairaus audinio, juostelių, kailio, natūralių miške ar lauke rastų medžiagų, karoliukų, vielučių, džiovintų uogų, vaisių, riešutų.
Idėjų semiamasi iš lietuviškų tradicijų, rytietiško stiliaus, vakarietiškos prabangos, įgyvendinamos ir patiems kūrėjams į galvą šovusios mintys.
Naudoja kamšymo techniką
Maždaug dvi dešimtys Aleksoto bendruomenės centro moterų artėjant Kalėdoms dažną dieną susiburia ir gamina šventines puošmenas pagal japoniškas tradicijas.
Vadinamojo kimekomio, arba kamšymo, technika pagaminti įvairaus dydžio spalvingi kamuoliai, kankorėžiai, gilės atrodo lyg maži ir mieli meno kūriniai.
„Šio meno išmokome prieš kelerius metus pradėjus įgyvendinti Aleksoto ir Japonijos bendradarbiavimo projektą „Tolima ir artima Japonija“. Mane ir daugelį kitų moterų sužavėjo kimekomio technika pagamintų puošmenų grožis. Iš pradžių turėjome mokytoją, kuri atskleidė šios technikos paslaptis. Kai kelios mūsų bendruomenės narės išmoko gaminti kimekomio dekoracijas, šios technikos subtilybių pradėjo mokyti ir kitas aleksotiškes“, – pasakojo Aleksoto bendruomenės centro narė Janina Stasiukynienė.
Šiuo metu yra susibūrusi nemaža grupė moterų, kurios mielai gamina margaspalves grožybes, skirtas Kalėdų eglutėms ir namų erdvėms puošti.
Susižavėjo ir šalies vadovė
Sukurta dekoracija tampa ir miela, įdomia vienetine Kalėdų dovana artimiesiems ar bičiuliams. Moterys savo kūrinius pristatė ir nevyriausybinių organizacijų mugėse. Šįmet vienoje mugių apsilankiusi šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė taip pat įsigijo tokią aleksotiškių sukurtą puošmeną.
Moterys pasakojo, jog kimekomio istorija prasidėjo XVIII amžiuje, kai Kiote vienas meistras šia technika pagamino pirmąją lėlę. Iki šių dienų Japonijoje kimekomio stiliaus lėlių gaminimas yra graži tradicija. Ją tęsia daugybė meistrų. Ši technika pasiekė ir Vakarus. Kaunietės taip pat yra šios išskirtinės technikos puoselėtojos.
Kalėdų eglutei papuošti skirtoms dekoracijoms Aleksoto darbštuolės naudoja įvairaus dydžio putplasčio kamuolius. Juos puošia audiniais, vilna ir šilko juostelėmis.
„Kimekomio technika nėra labai sudėtinga, tačiau iš pradžių prireikia pamokų, o vėliau – laiko ir kruopštumo. Net įgudus gaminti puošmenas vienam kamuoliukui sukurti reikia ne mažiau nei poros valandų.
O kai kurias dekoracijas gamindamos užtrunkame ir dvigubai ilgiau. Tai priklauso nuo naudojamų medžiagų, raštų sudėtingumo“, – kalbėjo Vida Baronienė.
Sunaudoja šimtus adatėlių
Kad iš tolo trauktų akį, kimekomio technika kuriamoms puošmenoms aleksotiškės įprastai naudoja prabangius audinius – šilką, aksomą, nėrinius, mezginius, trikotažą, blizgučiais puoštas medžiagas. Vienus audinius moterys perka, be to, panaudoja ir namuose rastų drabužių, nenaudojamų užuolaidų, staltiesių, pagalvėlių užvalkalų medžiagą.
Neapsieinama ir be įvairaus pločio bei storio ryškiaspalvių, aukso, sidabro ar vario atspalvių juostelių.
Sukarpyto audinio ir juostelės gabaliukai išleidžiamuoju peiliu kamšomi bei smeigtukais smaigstomi į putplasčio kamuolius.
„Kūrybos procese sunaudojama šimtai mažyčių adatėlių. Vienai dekoracijai įprastai prireikia kone visos dėžutės smeigtukų. Puošmenas taip pat gražiname karoliukais, blizgučiais, žvyneliais“, – atskleidė Regina Bazevičienė.
Darbščios rankdarbių kūrėjos iš kartono bei sukarpytų ir suklijuotų juostelių gamina eglutės formos puošmenas. Jos taip pat tampa gražiais namų interjero akcentais.
Žvyneliai suteikia prabangos
Kaunietė interjero dekoratorė Žydrė Lataitienė kalėdines puošmenas šįmet nutarė pagaminti iš žvyneliais nusagstyto audinio, kailio, perlų ir karoliukų. Šia idėja gali pasinaudoti ir kiti, norintys, kad namai atrodytų prabangiai ir netradiciškai.
„Kalėdos – šventė, kurių laukiant norisi sukurti gražią ir prabanga dvelkiančią aplinką. Žvyneliai, kailis ir blizgios detalės puikiai dera ir suteikia išskirtinumo“, – įsitikinusi dekoratorė.
Kaunietė audiniu iš žvynelių aptraukė įvairaus aukščio eglės formos figūras. Aukščiausia siekia siekia kone du metrus, mažesnės – vos keliasdešimties centimetrų aukščio.
Šia medžiaga apvilkti ir burbulai, sukabinti ant perlų karolių. Prie žvilgančio audinio Ž.Lataitienė pritaikė ir kailį. Juo moteris taip pat aptraukė kamuolio formos dekoracijas.
Kūrėja siūlė nežaboti fantazijos ir patiems susikurti svajonių puošmenas naudojant įvairius audinius pagal norą: tiek žvilgančius, tiek natūralius – liną, medvilnę ar šilką.
„Nereikėtų pamiršti ir kailio, kurio būna įvairių spalvų ir plauko ilgio. Žiemą jis puikiai dera su kitomis medžiagomis“, – patarė Ž.Lataitienė.
Grožybes riša iš juostelių
Kaunietės dekoratorės Eglė Krencienė ir Asta Boguslauskienė tikino, jog sukurti gražias kalėdines puošmenas galima naudojant šilkines juosteles.
„Kiekvienas gali susikurti sau patinkančią dekoraciją, primenančią Kalėdų eglutę.
Reikia turėti įvairių spalvų juostelių, žirkles, vielučių, pagrindą, ant kurio juostelės bus rišamos, vazoną ar kitą indą, į kurį puošmeną įstatysite“, – aiškino kūrėjos.
Rišti juosteles ant medinio, vielinio ar metalinio strypo reikia pradėti nuo dekoracijos apačios. Kai juostelės surištos, jas galima papuošti, kaip išmanote.
Dekoratorės iš juostelių surištoms eglutėms pagražinti naudoja kankorėžius, džiovintus vaisius, uogas, stiklines kalėdines puošmenas, dirbtines arba gyvų eglių ar pušų šakeles.
Pagaminti tokią dekoraciją reikia kruopštumo, tačiau išmokus šios technikos gražų dirbinį įmanoma sukurti per pusvalandį.