Po tyrimų laboratorijoje – prastos išvados, daugiausia nesaugios kosmetikos

Vartotojų teisių apsaugos tarnyba pernai aptiko beveik tris kartus daugiau Lietuvoje parduodamų nesaugių ne maisto produktų. Tarnybos atstovas sako, kad į šalį nėra įvežama daugiau tokių produktų, tiesiog  pavyko daugiau jų ištirti. 

Pernai nesaugiais paskelbti 133 ne maisto produktai, iš jų daugiausia buvo kosmetikos gaminių.<br> V.Balkūno nuotr. 
Pernai nesaugiais paskelbti 133 ne maisto produktai, iš jų daugiausia buvo kosmetikos gaminių.<br> V.Balkūno nuotr. 
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Apr 14, 2019, 3:43 PM

„Daugumą produktų turime ištirti. Pernai sugebėjome atlikti daugiau nemokamų bandymų, gavę finansavimą iš ES programų, dėl to tie skaičiai taip ir pašoko“, – sakė tarnybos Produktų saugos ir kokybės departamento vadovas Arvydas Naina.

Anot jo, laboratorijose tiriamos elektroninių cigarečių skysčių sudedamosios dalys, padangos, žaislai, plovikliai, pakuotės, elektroninė technika, cheminės medžiagos, tekstilės, kosmetikos gaminiai ir kiti produktai.

Nesaugiausia yra kosmetika

2018 metais tarnyba nesaugiais paskelbė 133 ne maisto produktus (2017 metais – 50), iš jų daugiausia – 94 – buvo kosmetikos gaminiai, 16 – žaislai.

Pasak A.Nainos, kosmetikoje daugiausiai aptinkama nesaugių cheminių medžiagų, o žaisluose – įvairių detalių.

Jo teigimu, 60 proc. nustatytų nesaugių produktų įvežta iš Kinijos, kita dalis – iš Lenkijos, Bulgarijos Rumunijos, Prancūzijos. Anot jo, nesaugių produktų daugiausiai randama atgabentų būtent iš didžiųjų šalių, kurios daug gamina ir eksportuoja. 

„Pavyzdžiui, ištyrę gaminius, atgabentus iš Gruzijos, neaptikome nesaugių. Bet, matyt, ten nėra didelė gamyba, ir paprasčiausiai blogi nepakliūva“, – sakė A.Naina.

Nustačius, kad produktas yra nesaugus, tarnyba įpareigoja verslininkus juos pašalinti iš rinkos, be to, skiriama bauda nuo 150 iki 2,5 tūkst. eurų.

Plūsta iš Kinijos 

Europos Komisijos (EK) ataskaitoje nurodoma, kad pernai iš ES valstybių narių gauta 2257 pranešimai apie pavojingus ne maisto gaminius, kurių daugiau nei pusė atkeliavo iš Kinijos.

Daugiausia pranešimų pateikta apie žaislus (31 proc.), motorines transporto priemones (19 proc.) ir drabužius, tekstilės gaminius bei mados aksesuarus (10 proc.), skelbia EK. Pagrindiniai pavojai – cheminių medžiagų keliama rizika, pavojus susižeisti bei rizika, kad vaikas gali paspringti.

Iš Lietuvos EK pernai gavo 52 pranešimus apie pavojingus produktus, iš jų 58 proc. sudarė kosmetikos gaminiai, 23 proc. – žaislai, 12 proc. – elektriniai prietaisai ir įrenginiai.

Pasak A.Nainos, EK ataskaitoje skelbiama apie tuos gaminius, kurie turi rimtą riziką – kai yra apsinuodijimo, elektros smūgio, gaisro pavojus.

EK teigimu, gaminių atšaukimas – viena dažniausių priemonių, kurias taikant siekiama sumažinti jų keliamą riziką, tačiau kol kas iš vartotojų paprastai pavyksta susigrąžinti tik nedidelę dalį – neretai jie ir toliau naudojasi atšauktais gaminiais.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.