Vyriausybė ir profsąjungos pasirašė kolektyvinę sutartį - bus darbo užmokesčio pokyčių

Vyriausybės ir profsąjungų atstovai trečiadienį pasirašė 2020 metų Nacionalinę kolektyvinę sutartį.

Derybos dėl 2020 metų sutarties baigtos gegužės 6 dieną.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Derybos dėl 2020 metų sutarties baigtos gegužės 6 dieną.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 10, 2019, 11:44 AM, atnaujinta Jul 10, 2019, 1:46 PM

„Sutarties pasirašymas parodo, kad dialogo, kompromisų kelias yra tas, kuris duoda rezultatą. Galbūt neišpildomi visi lūkesčiai, nes jie visą laiką didesni, bet pasiekiamas labai aiškus konkretus rezultatas“, – pasirašymo renginyje sakė premjeras Saulius Skvernelis.

„Dabar svarbu, kad sutartis būtų tinkamai įgyvendinta. Neabejoju, kad jos rezultatą pajus žmonės, dirbantieji, ne vien per atlyginimus, didesnį koeficientą, didesnį teisingumą, bet ir sustiprės profesinės sąjungos, galbūt tai leis joms pritraukti dar daugiau narių“, – pridūrė jis.

Socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio teigimu, susitarimas mažins darbo užmokesčio nelygybę.

„Istorinis momentas, nėra mūsų istorijoje buvę, kad Vyriausybė pasirašytų su 15 profesinių sąjungų nacionalinę kolektyvinę sutartį, kuri apima praktiškai visą viešąjį sektorių. Tai yra subalansuota, nes gerina sąlygas visam viešajam sektoriui per bazinio dydžio augimą, per minimalių koeficientų didinimą. Taip mažinama nelygybė darbo užmokesčio srityje“, – žurnalistams sakė ministras.

Be kita ko, sutartis numato didinti politikų, pareigūnų, teisėjų, valstybės tarnautojų, biudžetinių įstaigų darbuotojų pareiginės algos bazinį dydį nuo 173 iki 176 eurų. Tam prireiks 60 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų.

„Šitoje vietoje svarbu, kad viešojo sektoriaus darbo užmokesčio strategijoje numatyta, kad per dvejus metus bazinis dydis turėtų išaugti per dešimt eurų“, – sakė L.Kukuraitis.

Sutartį pasirašiusių profesinių sąjungų nariams bus taikomos papildomos garantijos: dar 2 papildomos apmokamų atostogų dienos per metus, iki 10 darbo dienų mokymosi atostogos, mokant vidutinį darbo užmokestį, arba iki 20 darbo dienų, mokant 50 proc. atlyginimo.

Sutartyje įvardyti ir Vyriausybės įsipareigojimai, susiję su biudžetininkų darbo užmokesčio minimalių koeficientų didinimu bei kitais reikalavimais.

Tikisi, kad laikysis žodžio

Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė Loreta Soščekienė sakė, kad šis susitarimas – geresnis, nei praėjusių metų, tačiau abejonių kelia, ar suderėtos sąlygos bus taikomos visiems statutiniams pareigūnams.

„Atsižvelgiant į praėjusių metų nacionalinį susitarimą, šitas tikrai yra truputėlį geresnis, kalbame ir apie darbuotojų koeficientus, apie dvi papildomas atostogų dienas. Aišku, nacionalinis susitarimas pats savaime gana neblogas dalykas, bet mums rūpi kitas dalykas – ar jis bus taikomas visiems statutiniams pareigūnams“, – žurnalistams sakė L.Soščekienė.

„Dabar turime situaciją, kuri pusę metų nesikeičia, kalbant apie policijos pareigūnus, profesinės sąjungos narius, kuriems dabar galiojantis nacionalinis susitarimas nėra taikomas. Sudaromos neva teisinės kliūtys, tam tikras to nacionalinio susitarimo traktavimas. Abejonių tikrai lieka, labai tikiuosi, kad jos bus išspręstos“, – pridūrė ji.

Lietuvos paslaugų sferos darbuotojų profsąjungos pirmininkas Aleksandas Posochovas sakė, kad sutarties sąlygos nėra pakankamos mažiausiai uždirbantiems, kultūros ir meno darbuotojams, tačiau jis tikisi, kad šio sektoriaus atlyginimai didės, įgyvendinant strategiją iki 2025 metų.

„Strategijoje kitiems metams kultūros sektoriui numatyta 23 mln. eurų. Ženkliai turėtų padidėti kultūros darbuotojų atlyginimai“, – žurnalistams sakė A.Posochovas.

Jis taip pat teigė tikintis, kad Vyriausybė laikysis pažadų į ikikrizinį lygį grąžinti bazinį dydį.

„Nežinau, kaip Vyriausybė įvykdys savo pažadus, kada jie ketina atstatyti bazinį dydį iki ikikrizinio lygio. Reiškia, jau kitais metais bazinis dydis 2021 metams turėtų didėti 7 eurais. Manau, kitais metas bus labai intensyvios derybos“, – sakė jis.

Seimas gegužės pabaigoje ėmėsi Vyriausybės pateiktos strategijos, kaip iki 2025 metų didinti viešojo sektoriaus darbuotojų algas.

Po pernykščio mokytojų streiko inicijuotoje strategijoje numatyta didinti atlyginimus pedagogams ir kitų sektorių darbuotojams, taip pat per kelerius metus į ikikrizinį lygį grąžinti bazinį dydį, pagal kurį skaičiuojamos didžiosios dalies biudžetininkų algos.

Sutartį pasirašė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis ir derybose dalyvavusios nacionalinės profesinių sąjungų organizacijos: Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija, profesinės sąjungos „Solidarumas“ ir „Sandrauga“, Respublikinė jungtinė profesinė sąjunga ir Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas.

Šios organizacijos kartu vienija 32,5 tūkst. narių, kurių darbo užmokesčiui apskaičiuoti yra taikomas pareiginės algos bazinis dydis. Jis taikomas politikų, pareigūnų, teisėjų, valstybės tarnautojų, valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimui apskaičiuoti.

Derybos dėl 2020 metų sutarties baigtos gegužės 6 dieną.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.