Muitų karų atgarsiai: Lietuvos pieno perdirbėjams – jau neramu

2019 m. spalio 11 d. 09:36
Prekybos karas tarp JAV ir Kinijos sukėlė nerimą ir Lietuvoje. Su Amerika prekiaujantys pieno perdirbėjai gaudo Donaldo Trumpo pranešimus, kokioms valstybėms ir kokioms prekėms jis didins muitus.
Daugiau nuotraukų (4)
Nesutarimai tarp JAV ir Kinijos sujaukė pasaulinę prekybą pieno produktais. Per 8 šių metų mėnesius jų eksportas iš JAV į Kiniją sumenko kone 50 proc., tačiau į šią šalį plūstelėjo daugiau pieno iš kitų valstybių.
Portalo CLAL.it duomenimis, Naujosios Zelandijos eksportas į Kiniją per sausį–rugpjūtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, išaugo apie 20 proc. ir pasiekė 928,4 tūkst. tonų. Jų vertė sukasi apie 3,1 mlrd. eurų.
Europa per šį laiką eksportą į Kiniją paaugino 16,6 proc. – sausio–rugpjūčio mėnesiais jai pardavė apie 793 tūkst. tonų pieno produktų. Jų vertė sudarė 3,31 mlrd. eurų.
Savo dalį Kinijoje 23 proc. paaugino ir Australija, per 8 mėnesius pardavusi 153,3 tūkst. tonų pieno gaminių. Kone tokį patį kiekį gaminių kaip australai šįmet kinams pardavė amerikiečiai.
Iš JAV atsivijo nerimas
Beveik visos didžiosios Lietuvos pieno perdirbimo įmonės gyvena iš eksporto, sudarančio apie 70–80 proc. gamybos.
Kadangi didžiosios ES valstybės, tokios kaip Italija, Vokietija ir Prancūzija, nukreipė savo pieno produktus į Kinijos rinką, galbūt jų parduotuvių lentynose atsiras laisvesnės vietos ir joje galės atsidurti daugiau lietuviškų gaminių?
„Taip nenutiks. Europos rinka neatsilaisvino, nes prekyba su JAV stoja. Kadangi Amerika nuo spalio 18 d. įveda 25 proc. importo muitus daugybei Europoje gaminamų pieno produktų, jie taip ir liks neišplukdyti.
O eksportas į Kiniją yra sudėtingas, derinimo procesai ilgai užtrunka.
Ten pusiau planinė ekonomika, be to, ši valstybė pati turi labai daug pieno“, – sakė įmonės „Rokiškio sūris“ valdybos pirmininkas Dalius Trumpa.
Maždaug prieš savaitę JAV prekybos biuras paskelbė sąrašą, į kurį pateko daugiau kaip 150 produktų, kuriems nuo šiandien bus pakeltas importo muito tarifas. Juo bus apmokestintas ir sūris iš visos Europos, išimtis taikoma tik rokforui.
„Toks Amerikos sprendimas daro didelę įtaką prekybai. Dar nežinia, ar jis nepaveiks ir Lietuvos, nes prekių sąrašas nėra baigtinis, valstybių, kurioms keliamas muitas, – taip pat.
Juk muitai įvedami prekėms, kurių vertė per metus siekia 7,5 mlrd. eurų.
Taigi dėl „Airbus“ ir „Boeing“ karo maisto produktų eksporto į Ameriką gali nebelikti“, – svarstė D.Trumpa.
Anot pašnekovo, kitas svarbus veiksnys – neišspręstas „Brexit“ klausimas.
„Neaišku, ar airiai, vežantys savo pieno produktus į Angliją, tai daryti galės ir toliau, be to, kitokiomis sąlygomis. Tad klaustukų rinkoje šiuo metu yra labai daug“, – užsiminė D.Trumpa.
Seni prekybos keliai
Rokiškėnai pastaruoju metu į Jungtines Valstijas kietąjį sūrį eksportuoja tūkstančiais tonų.
„Dėl palankaus dolerio jau gerą pusmetį palanki situacija prekiauti su Amerika. Bet jeigu tie milžiniški importo muitui būtų pritaikyti ir mums, viskas sugriūtų“, – būgštavo pašnekovas.
Įmonės ryšiai su JAV užsimezgė apie 2000-uosius. Pavyzdžiui, 2001-aisiais į Ameriką buvo nuplukdyta apie 11 tūkst. tonų sūrio, 2002-aisiais – apie 14 tūkst. tonų. Vėliau prekybą teko sustabdyti, nes litą atrišus nuo dolerio ir susiejus su euru prekiauti tapo nuostolinga.
„Buvo laikai, kai prekyba su JAV buvo tolygi, tačiau būta ir tokių atvejų, kai tekdavo nutraukti eksportą. Pastaruoju metu viskas klostėsi gerai, nuo 2014-ųjų prekyba įsibėgėjo. Būtų gaila, jei viskas žlugtų“, – sakė D.Trumpa.
Šiuo metu eksportas į JAV sudaro dešimtadalį visų sūrio pardavimų užsienio valstybėse.
Produktus gabena į Kiniją
Anot bendrovės Vilkyškių pieninės vadovo Gintaro Bertašiaus, jo vadovaujama įmonė per metus į Kiniją išgabena keletą konteinerių įvairių pieno gaminių, bet kalbėti apie eksporto šuolį dar anksti.
„Pokyčius reikia vertinti atsargiai. Juk kalbama, kad kinai panaikins muitus amerikietiškiems pieno produktams.
Taigi prekyba vyks toliau, todėl kažkokio laisvumo nepajusime. Nejaučiame jo ir dabar.
Apskritai pieno rinka pastaruoju metu yra stabili, ir kainos gerą pusmetį nesikeitė“, – kalbėjo G.Bertašius.
Lietuvos įmonės pieno produktų eksporto į Kiniją leidimus gavo 2016-ųjų rugpjūtį. Vilkyškių pieninė buvo pirmoji, išsiuntusi savo gaminių į šią valstybę, tąsyk – 20 tonų mocarelos.
„Mums Kinija tebėra nauja eksporto rinka, nors ir specifinė. Atrasti joje vietą užtrunka ilgai. Tad į ją išsiunčiame po vieną kitą konteinerį įvairiausių produktų – nuo įvairaus sūrio iki sausų pieno baltymų iš perdirbtų išrūgų.
Tikimės, kad kasmet eksportas po truputį augs“, – sakė G.Bertašius.
Vilkyškių pieninės pagamintas sūris Kinijoje naudojamas picoms, sausi pieno produktai – kaip žaliava kitų produktų gamyboje. Ši įmonė, 80 proc. savo gaminių parduodanti 50-yje pasaulio valstybių, į JAV jų negabena.
PienasMuitas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.