Vašingtonas stumia lauk Kiniją iš Rumunijos atominės elektrinės plėtros projekto

JAV Energetikos departamentas pareiškė, kad Vašingtonas išstums Kiniją iš Rumunijos vienintelės atominės elektrinės dviejų naujų reaktorių finansuotojų grupės.

Bukareštas nutraukė sutartį su Kinijos energetikos milžine „China General Nuclear Power Corporation“.<br>„Reuters/Scanpix“ nuotr.
Bukareštas nutraukė sutartį su Kinijos energetikos milžine „China General Nuclear Power Corporation“.<br>„Reuters/Scanpix“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Oct 10, 2020, 3:15 PM

Rumunijos energetikos ministras Virgilis Popescu ir JAV energetikos sekretorius Danas Brouillette'as inicijavo preliminarų tarpvyriausybinį susitarimą bendradarbiauti dėl Černavodės atominės jėgainės Rumunijos pietryčiuose „plėtros ir modernizacijos“. Apie tai pranešė JAV Energetikos departamentas.

Bukareštas galės naudotis JAV žiniomis ir technologijomis, o kelių šalių komanda imsis naujų reaktorių statybos ir jau veikiančių reaktorių atnaujinimo darbų, pridūrė Vašingtonas.

„Dabar turime puikią švarią Amerikos bendrovę – AECom – vadovaujančią šiam 8 mlrd. dolerių (6,76 mlrd. eurų) projektui, padedant švarioms Rumunijos, Kanados ir Prancūzijos kompanijoms“, – per pasirašymo renginį sakė JAV ambasadorius Rumunijoje Adrianas Zuckermanas. 

„Šis susitarimas apsaugos Rumuniją nuo Kinijos „kenkėjiškos įtakos“, – pridūrė A. Zuckermanas. Jis atkreipė dėmesį, kad komunistų partija, kontroliuojanti kiekvieną Kinijos bendrovę namuose ir užsienyje, kelia egzistencinį pavojų.

Bukareštas birželį nutraukė sutartį su Kinijos energetikos milžine „China General Nuclear Power Corporation“ (CGN) dėl dviejų naujų Černovodės reaktorių, Europoje augant nepasitikėjimui Pekino investicijomis.

Kai Bukareštas 2014 metais paskelbė atominės jėgainės plėtros konkursą, CGN buvo vienintelė jame dalyvavusi bendrovė.

Vėliau ši įmonė buvo įtraukta į bendrovių, kurias Vašingtonas kaltina mėginant vogti technologijas, kad jas būtų galima pritaikyti karinėms reikmėms, sąrašą.

Tuomet Rumunija pažadėjo susirasti jau beveik dešimtmetį stringančiam Černovodės projektui naują partnerę tarp savo sąjungininkių Europos Sąjungoje arba NATO.

Šešios Europos bendrovės – „GDF Suez“, „Iberdrola“, ČEZ, RWE, „Enel“ ir „ArcelorMittal“ – viena po kitos pasitraukė iš šio projekto, tvyrant neaiškumui dėl jo ateities.

Šiuo metu veikiantys du Černovodės reaktoriai patenkina apie 17 proc. Rumunijos elektros poreikių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.