Jonavos rajono fermose koronavirusas pasiglemžė 2,5 tūkst. audinių – svarstoma dėl kompensacijų

Jonavos rajono Vilkijos ūkio ir jo valdomo kito audinių ūkio „Danmink“ fermose koronavirusas pasiglemžė jau 2,5 tūkst. audinių, pranešė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovas.

 M.Patašiaus nuotr. 
 M.Patašiaus nuotr. 
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2020-12-02 12:43, atnaujinta 2020-12-02 17:09

„Šiai dienai yra nugaišusių ir įtariant užsikrėtimus nugaišintų beveik 2,5 tūkst. audinių. Gyvūnėliai užmigdomi, kad sumažintų viruso perdavimas kitoms audinėms“, –  Seimo Kaimo reikalų komitete sakė tarnybos Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis.

Pasak jo, šiuose ūkiuose ketinama užmigdyti po 4,5 tūkst. žvėrelių kasdien, o iš viso tam leista panaudoti apie 30 tūkst. žvėrelių. Spendimai, ar jų kailis tinkamas apdirbti, būtų priimami vėliau.

Vilkijos ūkio ir jo valdomo kito audinių ūkio „Danmink“ fermose buvo auginama apie 59 tūkst. audinių. Fermose dirba 18 žmonių.

Dėl koronaviruso sunaikinus dalį šalies kailinių žvėrelių, kompensacijoms verslui reikėtų išmokėti apie 24-26 mln. eurų.

„Jeigu bus reikalingos kompensacijos, bus reikalinga 24 mln. eurų“, – trečiadienį Seimo Kaimo reikalų komitete informavo žemės ūkio viceministras Egidijus Viskontas.

„Tai pirminė informacija, aišku, neskaičiuojant net ir kompensacijų dėl dezinfekcijos ir išvalymo, kam gali prireikti papildomai dar 2 mln. eurų“, – pridūrė jis.

E.Viskontas pabrėžė, kad ministerija dar neparengė kompensavimo tvarkos.

Vėliau viceministras BNS paaiškino, kad galimų kompensacijų „nuodugnus skaičiavimas“ dar neatliktas, o tokia išmokų suma paskaičiuota, jei reikėtų sunaikinti bandų motinas ir tektų uždaryti fermas.

„Tai motininių bandų kompensavimui, jeigu jas tektų išnaikinti. Žiūrime į motinines bandas, kurios liks po žvėrelio vadinamojo sezono – po audinių migdymo kailiukams. Jeigu vidutinė kailio kaina 30-35 eurai, tai motininės audinės kaina bus 60-70 eurų. Tai pagal tą likutį, kiek po sezono liktų tų žvėrelių ūkiuose, ir apskaičiavome tą sumą“, – tvirtino E.Viskontas.

Anot jo, 24 mln. eurų pakaktų kompensuoti maždaug 40 tūkst. motininių audinių sunaikinimą. E.Viskonto teigimu, šis scenarijus yra pats blogiausias.

Lietuvos kailinių žvėrelių augintojų asociacijos pirmininkas Česlovas Tallat-Kelpša BNS teigė, kad su ministerija kalbamasi apie kompensacijas, jei žvėrelių augintojams tektų juos sunaikinti, tačiau konkrečios sumos nederintos ir nesitarta dėl jų mokėjimo mechanizmo.

Č.Tallat-Kelpša be kita ko sakė, kad kokių kompensacijų kol kas neprašyta, ypač dėl nugaišintų ar dėl koronaviruso kritusių žvėrelių.

„Manęs paklausia, kiek audinė kainuoja, atsakau – apie 30 eurų. Mes neprašėme jokių kompensacijų. Tie nuostoliai, kuriuos mes patiriame dėl ligų, mes juos įpratę padengti patys ir niekada nieko neprašėme. Nors yra buvę atvejis kai nugaišo 40 proc. audinių.

Bet niekam nesiskundėme. Manau, apie kompensacijas valdžia kalba dėl to, kad galvoja, kas bus, jeigu nuspręs priverstinai sunaikinti audines“, – BNS teigė asociacijos vadovas.

Pasak jo, asociacijos nariai kompensavimo klausimo taip pat nesvarstė.

Praėjusią savaitę Jonavos rajono Vilkijos ūkio ir „Danmink“ fermose nustačius koronavirusą žvėreliams ir darbuotojams, savivaldybėje šį pirmadienį įvesta ekstremalio padėtis. Tai leis numatyti kompensacijas už audines.

Šiose fermose jau nuo koronaviruso nugaišo arba buvo užmigdyta apie 2,5 tūkst. iš 59 tūkst. žvėrelių.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba sako, kad šiuo metu daugiau koronaviruso židinių Lietuvos kailinių žvėrelių ūkiuose nėra.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.