Verslo atstovai: didžiausias iššūkis kils, jei duris užvers darželiai ir mokyklos

Trečiadienį įsigalios griežtesni karantino ribojimai, kurie labiausiai skirti verslui. Nuspręsta, jog ir valstybinėse įstaigose, ir privačiame sektoriuje darbas turi būti organizuojamas tik nuotoliniu būdu. Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis teigia, jog tai yra pavėluota Vyriausybės reakcija, nes jau seniai didžioji dalis verslo įmonių dirba iš namų.

Ministrų kabineto nutarimu, karantinas pratęstas iki pat metų pabaigos.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Ministrų kabineto nutarimu, karantinas pratęstas iki pat metų pabaigos.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Ministrų kabineto nutarimu, karantinas pratęstas iki pat metų pabaigos.<br>T.Bauro nuotr.
Ministrų kabineto nutarimu, karantinas pratęstas iki pat metų pabaigos.<br>T.Bauro nuotr.
R.Vainienė.<br>V.Balkūno nuotr.
R.Vainienė.<br>V.Balkūno nuotr.
A.Romanovskis.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
A.Romanovskis.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Ministrų kabineto nutarimu, karantinas pratęstas iki pat metų pabaigos.<br>T.Bauro nuotr.
Ministrų kabineto nutarimu, karantinas pratęstas iki pat metų pabaigos.<br>T.Bauro nuotr.
Ministrų kabineto nutarimu, karantinas pratęstas iki pat metų pabaigos.<br>M.Patašiaus nuotr.
Ministrų kabineto nutarimu, karantinas pratęstas iki pat metų pabaigos.<br>M.Patašiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (6)

Lrytas.lt

Dec 8, 2020, 7:00 AM

Nauji ribojimai verslui

Dėl savaitgalį fiksuotų rekordinių koronavirusinės infekcijos atvejų skaičiaus laikinoji Vyriausybė nusprendė, kokių veiksmų imsis toliau, siekiant pristabdyti koronaviruso plitimą.

Ministrų kabineto nutarimu, karantinas pratęstas iki pat metų pabaigos, o sugriežtinti ribojimai įsigalios jau nuo šio trečiadienio – gruodžio 9 dienos.

Vyriausybėje pritarta siūlymams parduotuvėse, prekybos centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose ir teritorijose šalia jų nustatyti didesnius prekybos ploto reikalavimus.

Valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas turi būti organizuojamas ir klientai aptarnaujami tik nuotoliniu būdu, atsisakoma dalinio nuotolinio darbo, išskyrus, kai būtina atlikti darbą vietoje. Tokios pat rekomendacijos siūlomos ir privačiam sektoriui.

Nuotolinis darbas verslui – nieko naujo

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis Vyriausybės sprendimą dėl nuo trečiadienio įvedamo visuotinio nuotolinio darbo valstybinėms įmonėms bei privačiam sektoriui vadina pavėluota reakcija.

„Pandemijos valdymo situacijoje čia nėra įvykis. Mano žiniomis, iš tų, kurie paprastai dirba biuruose, labai mažai kas grįžo prie pilnai kontaktinio darbo, jei iš viso tokių buvo, – naujienų portalui lrytas.lt teigia A.Romanovskis. – Įmonės dažniausiai taikydavo 25 proc. taisyklę, pagal kurią ne daugiau ketvirtadalio darbuotojų dirba biuruose, o kiti – nuotoliniu būdu.“

Pasak A.Romanovskio, didelė verslo sektoriaus dalis prisitaikė prie nuotolinio darbo. Didžiausias iššūkis darbuotojams būtų, jei mokyklos ir darželiai užsidarytų, nes dirbti nuotoliniu būdu, kai namuose kartu yra vaikai, – išties nelengva.

Didžiausias pokytis – valstybės tarnyboje

Anot A.Romanovskio, bendrame kontekste Vyriausybės sprendimas dėl nuotolinio darbo nėra kažkoks esminis dalykas ir pandemijos valdyme tai yra labai maža detalė, kuri nežinia, ar turės kažkokios įtakos.

„Didesnis pokytis yra valstybės tarnyboje, nes kažkaip pastebėjau, kad būtent ten darbuotojai turėjo eiti į darbą, nors ir norėjo dirbti nuotoliniu būdu. Tai skamba kaip visiška nesąmonė, tačiau taip buvo. Dabar nebebus jokių bandymų manipuliuoti, nes valstybės tarnyboje dažnai būna taip, kad, jei nėra nurodymų – daroma, kaip įprasta.“

A.Romanovskis teigia, kad diskutuoti apie šio ribojimo poveikį verslui nė neverta.

„Jei gyvename pagal principą, kad skęstančiųjų gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas, tai verslas jau ir be šito Vyriausybės sprendimo seniai suprato, kad pandemijos grėsmės valdymas yra darbas nuotoliniu būdu“, – teigia A.Romanovskis.

Prekybininkai: reikalavimai labai griežti

Vyriausybei nuo trečiadienio sugriežtinus karantino sąlygas ir ribojimus prekybininkams, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė sako, kad naujieji reikalavimai labai griežti.

Vyriausybė pirmadienį nutarė, kad nuo trečiadienio prekybos centruose bus labiau ribojami klientų srautai, užtikrinant 15 kv. metrų prekybos plotą vienam žmogui mažesnėse parduotuvėse ir 30 kv. metrų plotą – didesniuose nei 10 tūkst. kv. metrų prekybos centruose.

„Dėl prekybinio ploto tiesioginiai reikalavimai, kurie mažina srautus parduotuvėse, esančiose prekybos centruose, net tris kartus didėja. Tai nėra kažkuo nauji reikalavimai, nes ploto ribojimas buvo ir iki šiol, tiesiog reikės peržiūrėti skaičius. Pažįstamas reikalavimas, bet labai stipriai sugriežtintas“, – naujienų agentūrai BNS sakė R.Vainienė.

Šalia parduotuvių, prekybos centrų, turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų esančiose automobilių aikštelėse bus leidžiama užimti ne daugiau kaip 20 proc. stovėjimo vietų, neskaičiuojant darbuotojams bei neįgaliesiems skirtų vietų.

Pasak R.Vainienės, šis reikalavimas prekybininkams bus naujas, jis turėtų netiesiogiai reguliuoti srautus. „Logika, matyt, tokia, kad siekiama skatinti žmones apsipirkti arčiau namų esančiose prekybos vietose, nevykti automobiliu“, – sakė asociacijos vadovė.

„Kaip tai veiks, kaip tai bus įgyvendinama – dar yra dvi dienos, matyt, visi skirtingai tuos sprendinius padarys. Čia jau nuo kiekvieno priklauso, kaip jie išskaičiuos, kaip darbuotojų vietas eliminuos, kai kur yra ir su gyvenamaisiais namais besiribojančios automobilių stovėjimo aikštelės“, – pridūrė ji.

Sekmadienį prezidentas Gitanas Nausėda situaciją aptarė su Sveikatos ekspertų tarybos nariais, po susitikimo jo vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta užsiminė, jog yra siūlymas apriboti ne maisto prekių prekybą savaitgaliais. Tuo metu R.Vainienė pabrėžia, kad norint įvesti tokius ribojimus, reikėtų galvoti ir apie paramą verslui.

„Ribojimas visada turi eiti su argumentais, ir jei uždaroma veikla, turi būti šalia ir paramos verslui priemonės, nes prekybos sektorius išskirtinis tuo, kad jame dirba labai daug darbuotojų ir tokie reikšmingi suvaržymai turi labai tiesiogines pasekmes užimtumui ir mokesčių mokėjimui“, – teigė ji.

Ji taip pat pabrėžė, kad parduotuvėse žmonių kontaktai yra labai trumpi, be to, užtikrinamos visos apsaugos priemonės.

Nuo trečiadienio taip pat rekomenduojama visose parduotuvėse, prekybos centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose bei paslaugų vietose nerengti akcijų, išpardavimų, nuolaidų valandų, kurios didina pirkėjų srautus, siūloma didinti dirbančių kasų skaičių, kad nebūtų eilėje daugiau kaip penki asmenys, nustatyti ilgesnį darbo laiką, parduotuvėse lankytis vienam šeimos asmeniui.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.