Gavo tai, ko taip ilgai troško – Jungtinės Karalystės sieną jau tenka kirsti kitaip

Jungtinė Karalystė nutraukė beveik pusę šimtmečio trukusią permainingą partnerystę su Europos Sąjunga, pasitraukusi iš bendrosios rinkos ir muitų sąjungos, praėjus puspenktų metų po referendume priimti sukrečiamo sprendimo trauktis iš bloko.

Muitinės postai pirmąkart per kelis dešimtmečius atnaujino tikrinimus.<br>„AFP/Scanpix“ nuotr.
Muitinės postai pirmąkart per kelis dešimtmečius atnaujino tikrinimus.<br>„AFP/Scanpix“ nuotr.
Pereinamasis laikotarpis pasibaigė – ES taisyklės Britanijoje nebegalioja.<br>„AFP/Scanpix“ nuotr.
Pereinamasis laikotarpis pasibaigė – ES taisyklės Britanijoje nebegalioja.<br>„AFP/Scanpix“ nuotr.
Pereinamasis laikotarpis pasibaigė – ES taisyklės Britanijoje nebegalioja.<br>„Reuters/Scanpix“ nuotr.
Pereinamasis laikotarpis pasibaigė – ES taisyklės Britanijoje nebegalioja.<br>„Reuters/Scanpix“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Jan 1, 2021, 11:40 AM, atnaujinta Jan 1, 2021, 12:02 PM

Brexit“, nuo 2016 metų dominavęs politikoje abipus Lamanšo sąsiau rio, tapo tikrove, Didžiojo Beno varpui Londone išmušus 23-ią valandą (penktadienį 1 val. Lietuvos) laiku, kai didžiojoje dalyje Europos buvo pasitikti 2021-ieji.

Nuostabusis momentas

Premjeras Borisas Johnsonas, buvęs pasitraukimo šalininkų kampanijos veidas, šį žingsnį vadino „nuostabiu momentu“ šaliai ir pakiliai kalbėjo apie „Globalią Britaniją“, nevaržomą Briuselio nustatytų taisyklių.

Jis žadėjo, kad Britanija po „Brexit“, nepaisant naujos koronaviruso pandemijos bangos, „atvira, dosni, orientuota į aplinkinį pasaulį, internacionalistinė ir laisvai prekiaujanti“ šalis.

„Turime laisvę savo rankose, ir nuo mūsų priklauso, kaip labiausiai ja pasinaudosime“, – pridūrė vyriausybės vadovas.

„Brexit“ uoliai palaikiusio dienraščio „Daily Express“ penktadienio numerio pirmajame puslapyje buvo išspausdinta baltųjų Doverio pajūrio skardžių nuotrauka ir antraštė „Mūsų ateitis. Mūsų Britanija. Mūsų likimas.“

Teisiškai JK iš Europos Sąjungos išstojo praeitų metų sausio 31 dieną, bet iki metų pabaigos galiojo pereinamasis laikotarpis, kai Britanija tebesilaikė visų ES taisyklių. Tuo metu taip pat vyko įtemptos derybos su Briuseliu dėl laisvosios prekybos sutarties, galiausiai sudarytos per Kūčias.

Dabar, pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, ES taisyklės Britanijoje nebegalioja. Betarpiška pasekmė – laisvo judėjimo režimo pabaiga daugiau kaip 500 mln. žmonių tarp Jungtinės Karalystės ir 27 ES valstybių.

Muitinės postai pirmąkart per kelis dešimtmečius atnaujino tikrinimus, nepaisant laisvosios prekybos sutarties, leidžiančios Britanijai išlaikyti prieigą prie beveik 450 mln. vartotojų ES šalyse. Prognozuojama, kad krovininio transporto abipus Lamanšo sąsiaurio laukia eilės ir trikdžiai.

„Truputėlis galvasopio“

Prancūzijos šiauriniame Kalė uostamiestyje esančiame Eurotunelio terminale nuo vidurnakčio pareigūnai pradėjo taikyti naujus formalumus. Pirmasis patikros sulaukė vienas sunkvežimis iš Rumunijos, gabenęs pašto siuntas ir siuntinius.

Pervežimų bendrovės „HSF Logistics“, užsiimančios daugiausiai šviežios mėsos ir šaldytų prekių gabenimu tarp Britanijos ir Europos, direktorius Mattas Smithas sakė, kad, prieš įsigaliojant naujai tvarkai, Naujųjų metų išvakarėse išsiuntęs į ES 15 sunkvežimių.

Po „Brexit“ veiksianti JK vyriausybės sukurta muitinės patikrų sistema yra menkai išbandyta. M.Smithas sakė abejojantis, kaip verslui seksis pildyti naujus dokumentus.

„Tiesą sakant, nesu per daug tikras – atrodo, kad bus truputėlis galvosopio, – jis sakė naujienų agentūrai AFP. – Šioje eilėje kažkurioje stadijoje bus trikdžių.“

Tačiau kad ir kokių iškiltų naujų kliūčių, Britanijos vyriausybė gyrėsi betarpiška „Brexit“ nauda, paskelbusi, kad panaikinamas pridėtinės vertės mokestis įklotams ir tamponams, tad higienos priemonės milijonams šalies moterų atpigs, nebetaikant ES mokesčių taisyklių.

Ilgalaikės žaizdos

Britanija yra pirmoji šalis, išstojusi iš ES, įkurtos siekiant užtikrinti žemyno vienybę po Antrojo pasaulinio karo siaubo.

Tačiau 2016 metų referendumas lėmė įtemptą susiskaldymą visuomenėje tarp pasitraukimo šalininkų ir priešininkų stovyklų, taip pat atnešė ne vienus metus trukusį politinį paralyžių Tačiau 2018 metų pabaigoje į valdžią atėjo B. Johnsonas pažadėjo vesti Britaniją mokslo inovacijų keliu ir siekti naujos partnerystės su kitomis šalimis.

Ruošiantis ratifikuoti prekybos sutartį su bloku trečiadienį Britanijos parlamente vykusius debatus žymėjo ES palaikančių įstatymų leidėjų elegiški pareiškimai ir perspėjimai dėl trikdžių, Jungtinei Karalystei išardžius painų ryšių su Bendrija tinklą, kurtą nuo įstojimo į ES pirmtakę 1973 metais.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.