XIX amžiaus antrojoje pusėje JAV miesteliuose nuolat vykdavo džinsų tvirtumo testai.
Pirmųjų džinsų gamintoja „
Levi Strauss and Co“ kompanija taip pristatydavo darbininkams skirtas kelnes.
Džinsų sąsajas su Lietuva surado žygių žemaitukais prie Juodosios jūros, į Krokuvą dalyvis ir rašytojas Gintaras Kaltenis.
Vilnietis išsiaiškino, kad tikrasis džinsų sumanytojas litvakas Jakobas Davisas buvo kilęs iš Žemaitijos, Varnių apylinkių.
„Skelbiama, kad atvyko iš Rygos. Be to, yra istorinių žinių, kad J.Davisas buvo litvakas“, – sakė septynių knygų autorius.
Žinoma, kad iš JAV migravusiam siuvėjui J.Davisui kilo mintis darbininko kelnes sutvirtinti varinėmis kniedėmis. Litvakas pats neturėjo pinigų išradimui patentuoti, todėl idėja pasidalijo su medžiagą tiekusiu išeiviu iš Vokietijos Leviu Straussu.
Džinsų gimtadieniu laikoma 1873 m. gegužės 20-oji, kai JAV prekių ir patentų tarnyba įregistravo šį patentą.
Tada prasidėjo ir tamsiai mėlynų džinsų era, nes indigo dažai buvo patys pigiausi. Džinsų vardas atsirado nuo tvirtą medžiagą audusio fabriko Genujos mieste: užrašą „Genes“ amerikiečiai tardavo „džyns“.
G.Kaltenis susisiekė su „
Levi Strauss and Co“ kompanijos atstovais, jie leido lietuviui rašytojui naudoti ir surastus faktus, ir firminę etiketę.
G.Kaltenis sumanė, kad amerikietišką džinsų tvirtumo testą būtų įdomu pakartoti Lietuvoje, nes žemaitukų veislės žirgai garsėja ir išskirtine jėga, ir ištverme.
Vilniečio pasiūlytai idėjai pritarė Rietavo miesto Mykolinių šventės organizatoriai, įtraukę testą į rugsėjo 25–26 d. rengiamo miesto gimtadienio programą.
Visi šventės dalyviai buvo paraginti puoštis būtent džinsine apranga.
Praėjusį savaitgalį Rietavo žirgyne buvo atliktas bandomasis testas. Kumelaitės Kana ir Kolta ketvirtuoju bandymu įveikė „Levi’s“ džinsus.
Testui buvo naudojami ne legendiniai metalinėmis sagomis užsagstomi 501, o šiuolaikiškesni 505 modelio
džinsai su užtrauktuku. Tiesa, tai įtakos neturėjo – kelnės suplyšo ne per siūles, o per klešnę.