SWIFT – pasaulinė finansų ranka, kurią Vakarai gali išsukti

Atjungimas nuo SWIFT sistemos – nematomos, tačiau tuo pačiu ir labai svarbios tarptautinių finansų sistemos dalies, yra viena iš paveikiausių sankcijų, kurių Vakarai iki šiol ėmėsi prieš Ukrainą užpuolusią Rusiją.

Atjungta nuo SWIFT Rusija užuot pavedimus įgyvendinusi realiu laiku, juos vykdytų apie dvi darbo dienas.<br>R.Neverbicko asociatyvi nuotr.
Atjungta nuo SWIFT Rusija užuot pavedimus įgyvendinusi realiu laiku, juos vykdytų apie dvi darbo dienas.<br>R.Neverbicko asociatyvi nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Feb 27, 2022, 5:18 PM, atnaujinta Feb 27, 2022, 5:22 PM

Žengti tokį žingsnį Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga ir kiti Vakarų sąjungininkai grasino jau kelias pastarąsias savaites, kad nubaustų Rusiją už agresiją prieš savo kaimynę.

Šeštadienį Rusijos kariuomenei toliau intensyviai puolant Ukrainos miestus, Vakarų sąjungininkės sutarė suduoti smūgį Rusijos bankų sektoriui ir valiutai, atjungiant atrinktus šalies bankus nuo tarptautinės mokėjimų sistemos, kas gerokai apsunkins Rusijos galimybes prekiauti su dauguma pasaulio šalių.

Tokias priemones palaikė Jungtinės Valstijos, Kanada, Europos Komisija, Didžioji Britanija, Prancūzija, Vokietija ir Italija. Savo pareiškime pasaulio galingųjų grupė pareiškė, kad „pasirengusi ir toliau imtis priemonių prieš Rusiją, kad ši būtų dar labiau izoliuota nuo tarptautinės finansų sistemos ir mūsų ekonomikų“.

Kas yra SWIFT?

Sukurta 1973 metais, SWIFT yra pasaulinė tarpbankinių finansinių telekomunikacijų organizacija, kuri iš tiesų pati jokių lėšų pervedimų netvarko. Tai yra susirašinėjimo sistema, kuri aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje buvo sukurta, kad pakeistų telekso mašinas ir suteiktų bankams greitos, saugios ir nebrangios komunikacijos galimybę.

SWIFT iš tiesų yra biržoje nelistinguojamas ir Belgijoje įsikūręs bankų kooperatyvas, kuris teigia ketinantis ir toliau išlaikyti savo neutralų statusą.

Kaip veikia SWIFT?

Bankai naudojasi SWIFT sistema, kad siųstų standartizuotus pranešimus apie tarpusavyje atliktus pinigų pervedimus, pinigų pervedimus klientams ar aktyvų pirkimą ir pardavimą.

SWIFT sistema naudojasi daugiau nei 11 tūkst. finansų institucijų iš daugiau nei 200 šalių, todėl ji yra laikoma tarptautinės finansinių pervedimų sistemos „stuburu“.

Dėl savo svarbios vaidmens finansų sektorius, ši bendrovė turi bendradarbiauti su valdžios institucijomis užkardant terorizmo finansavimą.

Kas atstovauja SWIFT Rusijoje?

Pasak nacionalinės asociacijos „Rosswift“, Rusija yra antra didžiausia šalis po Jungtinių Valstijų pagal naudojimosi SWIFT sistema vartotojų skaičių. Rusijoje čia sistema naudojasi apie 300 finansų institucijų.

SWIFT sistemos narės yra daugiau nei pusė Rusijos finansų institucijų.

Rusija turi nuosavos vietinės finansų infrastruktūros, įskaitant ir SPFS sistemą bankų pervedimams bei MIR sistemą kortelėmis, kuri yra panaši į „Visa“ ir „Mastercard“ sistemas.

Ar būta šalių atjungimo precedentų?

2019 metų lapkritį SWIFT „suspendavo“ prieigą prie šio tinklo kai kuriems Irano bankams. Toks sprendimas buvo priimtas po to, kai Jungtinės Valstijos įvedė sankcijas Iranui, o vėliau tuometinis JAV iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas pagrasino SWIFT sistemai taikyti JAV sankcijas, jeigu ši nesilaikys Iranui įvestų sankcijų.

Iranas jau prieš tai buvo atjungtas nuo SWIFT sistemos 2012–2016 metais.

Ar tai yra didelė grėsmė?

Taktine prasme „privalumai ir trūkumai yra diskutuotini“, agentūrai AFP sakė Briuselyje įsikūrusio analitikų centro „Bruegel“ direktorius Guntramas Wolffas.

Praktine prasme atjungimas nuo SWIFT sistemos reiškia, kad Rusijos bankai negalės ja naudotis, kad atliktų ir priimtų su prekyba susijusių mokėjimų iš užsienio finansinių institucijų ar joms.

„Veiklos prasme tai yra tikras galvos skausmas“, – sakė G.Wolffas, ypač Europos šalims su nemažomis prekybos su Rusija apimtimis, nes Rusija yra didžiausia gamtinių dujų tiekėja.

Vakarų šalys taip pat grasino atjungti Rusiją nuo SWIFT sistemos ir 2014 metais, kai ši aneksavo Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį.

Tačiau tokios didelės šalies (Rusija taip pat yra ir stambi naftos eksportuotoja) atjungimas nuo SWIFT sistemos gali paskatinti Maskvą spartinti alternatyvios pervedimų sistemos, pavyzdžiui, su Kinija, kūrimą.

EP Rinkimai

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.