Tiki, kad sankcijos Rusijai judėtų greičiau, tačiau jas stabdo dalies šalių baimė dėl ekonominių nuostolių

Šalies vadovo vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys sutinka, kad Europos Sąjungos sankcijų Rusijai įvedimo procesas užtrunka ganėtinai ilgai. Strigimą, jo vertinimu, lemia tai, kad sutarimas dėl ribojimų Kremliaus režimui turi būti priimamas vieningu Bendrijos narių sutarimu, kurio galimybes apsunkina kai kurių valstybių baimė dėl galimų ekonominių nuostolių.

Šalies vadovo vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys sutinka, kad Europos Sąjungos sankcijų Rusijai įvedimo procesas užtrunka ganėtinai ilgai.<br>Pixabay.com nuotr.
Šalies vadovo vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys sutinka, kad Europos Sąjungos sankcijų Rusijai įvedimo procesas užtrunka ganėtinai ilgai.<br>Pixabay.com nuotr.
K.Budrys.<br>T.Bauro nuotr.
K.Budrys.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

May 10, 2022, 9:27 AM

„Lyginant su valstybėmis, kurios vienos priima sprendimus, sakykime, JAV ar tomis valstybėmis, kurios seka paskui Europos Sąjungos sankcijas, pavyzdžiui, Jungtinė Karalystė, tai žinoma, tas procesas atrodo klampus ir painus. Neaišku, kodėl vienus dalykus įtraukia, kitus išima, iš kur tiek išimčių atsiranda. Bet reikia turėti omenyje, kad dėl to turi sutarti beveik trisdešimt šalių. Tai didžiulė šalių grupė, kurios turi savų paskaičiavimų, interesų“, – antradienį „Žinių radijui“ kalbėjo K. Budrys.

Prezidentūros Nacionalinio saugumo grupės vadovo vertinimu, būtent galimas energetinių išteklių kainų pabrangimas lemia tai, kad kai kurioms valstybėms pritrūksta valios pritarti naujų ribojimų įvedimui Rusijai.

„Ne visos yra linkusios atsisakyti savo ekonominės naudos, yra nepakančios ekonominiam skausmui, žalai. Taip, mes žinome, kad šeštajame pakete pagrindinis kliuvinys yra Rusijos naftos importo apribojimas ir taip pat tam tikri pereinamieji laikotarpiai, kas susiję su gamtinėmis dujomis“, – aiškino jis.

Vis tik, prezidento patarėjo teigimu, tik maža dalis sankcijų gali suduoti staigų smūgį Rusijos ekonomikai, tačiau daug svarbesni yra pavienių šalių sprendimai dėl energetinės nepriklausomybės, kurie, jo vertinimu, paveiks ES šalių narių ir Kremliaus santykius daug ilgesnėje perspektyvoje.

„Svarbiausia, kad didžiosios Europos Sąjungos valstybės, kurios realiai suvartoja daugiausiai energetinių išteklių, pirmiausiai eina kalba apie Vokietiją, kad jos yra priėmusios rimtus negrįžtamus sprendimus dėl energetinių išteklių apribojimų, kurie turės efektą vidutiniu ir ilgesniu laikotarpiu. Jie konstruos Europos Sąjungos ir Rusijos santykius dešimtmečiams į priekį“, – tikino K. Budrys.

ELTA primena, kad šiuo metu 27 ES valstybės narės ir Europos Komisija mėgina susitarti dėl šeštojo sankcijų paketo Rusijai, pradėjusiai karą Ukrainoje.

Savaitgalį derybose proveržio pasiekti nepavyko, nes Vengrija, Slovakija ir Čekija toliau siekia sau palankesnių rusiškos naftos draudimo išimčių, agentūrai dpa sakė ES diplomatai.

Budapešte Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto parlamente pagrasino vetuoti dabartinės redakcijos sankcijų paketą, baimindamasis ekonominės žalos.

Pagal dabartinius Komisijos pasiūlymus ES pirmiausia per šešis mėnesius turėtų nutraukti rusiškos žalios naftos importą, o iki metų pabaigos – perdirbtų produktų importą, taip siekiant, kad Kremlius nebeturėtų itin svarbaus pajamų šaltinio.

Pasak ES diplomatų, Vengrija ir Slovakija gavo papildomo laiko iki 2024 metų pabaigos, o Čekija – iki 2024 metų birželio pabaigos.

Visos trys šalys, neturinčios priėjimo prie jūros, yra labai priklausomos nuo Rusijos naftos importo ir prieš įvedant siūlomą draudimą turi užsitikrinti alternatyvų naftos tiekimą.

EP Rinkimai

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.