M. Dubnikovas spėja, kad artėjanti žiema nebus tokia sunki, kaip bandoma piešti

„Ignitis grupės“ vadovas Darius Maikštėnas tvirtina, kad valstybei reikia stengtis tobulinti algoritmus ir stengtis išgyventi sunkų periodą, kalbant apie aukštas dujų kainas, nes jos išsilaikys dar ilgą laikotarpį.

Šildymas.<br>M.Patašiaus nuotr.
Šildymas.<br>M.Patašiaus nuotr.
M.Dubnikovas.<br>V.Skaraičio nuotr.
M.Dubnikovas.<br>V.Skaraičio nuotr.
T.Povilauskas.<br>V.Skaraičio nuotr.
T.Povilauskas.<br>V.Skaraičio nuotr.
Dujų kainos.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Dujų kainos.<br>G.Bitvinsko nuotr.
D.Maikštėnas.<br>V.Skaraičio nuotr.
D.Maikštėnas.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

Aug 29, 2022, 9:19 AM, atnaujinta Aug 29, 2022, 12:13 PM

„Tai, ką mes turime su dujomis, nepasibaigs šią žiemą ar šį rudenį. Galutinai užsuktas rusiškas tiekimas, nebereikia jokių sankcijų, rusai užsuka dujas vakariečiams. Šiuo metu Vakaruose saugyklos gana neblogai pripildytos, tos pagrindinės, didžiosios apie 70–75 proc. Taupydami vakariečiai išgyvens, bet kas įvyks per šią žiemą, tai visi šie resursai jau bus sunaudoti“, – pirmadienį „Žinių radijui“ teigė D.Maikštėnas.

„Ignitis grupės“ vadovas tvirtina, kad dujų saugyklos buvo pripildytos dar metų pradžioje, Rusijai dar neužsukus vamzdžio ir didžioji dalis saugyklų Vokietijoje ir kitose Europos šalyse dar buvo pildomos rusiškomis dujomis. Tai, anot jo, yra dar vienas įrodymas, kad turėsime ypatingai sunkų laikotarpį.

„Po ateinančios žiemos, per ateinančią vasarą iki kito sezono, labai tikėtina, nebent įvyks kažkokie didžiuliai perversmai, pergalės ir bus galima rusams įjungti dujas, kuo aš netikiu, kad reikės pripildyti Vakarų saugyklas jau be rusiško vamzdžio 100 proc“, – sakė D.Maikštėnas.

„Reikės priimti dujas iš Norvegijos ir per visus terminalus, vieni jau pastatyti, kiti nepastatyti, reiškia ta realybė, 200–300 eurų per MWh ar daugiau, kur mes dabar matome dujų kainas, ji gali laikytis gana ilgai, iki kito sezono ir dar kito sezono metu. Tai mes turėsime ypatingai sunkų periodą ne tik šią žiemą, bet dar ir visus kitus metus“, – pridūrė jis.

D.Maikštėno manymu, šioje situacijoje vyks ne sprintas, o maratonas ir visi verslai, gyventojai ir Vyriausybės turi galvoti, kaip taupyti, optimizuoti, amortizuoti kainas labiausiai pažeidžiamiems asmenims, nes bus labai sunkus periodas.

„Galbūt pas mus nebuvo suvokimo, kad karas atėjo ir pas mus, jis bus sunkus. Kainos dar yra užšaldytos ir žmonės to nemato. Verslai mato, „Achema“ stoja, kiti verslai stoja, nes jie jau mato tas tikras kainas, kurių niekas iki šiol neamortizavo. Tikrai bus sunkus periodas ir reikia gero susitelkimo, išminties, greito veikimo ir taupymo kur įmanoma, ypač dujose“, – aiškino „Ignitis grupės“ vadovas.

Ekonomistas Marius Dubnikovas mano, kad Europos Sąjunga (ES) nesusidurs su didelėmis problemomis ateinančio žiemos sezono metu, gaunant ir aprūpinant gyventojus energetiniais ištekliais. Pasak jo, tą spėti leidžia ir dujų saugyklų užpildymas ES, ir aukšta anglies kaina.

„Rizikingas spėjimas. Ši žiema gali būti ne tokia sunki, kaip bandomas piešti naratyvas, kad ES energijos nebus. Dujų saugyklos užpildytos 82 proc., aukšta anglies kaina reiškia, kad anglis plaukia į ES, kritusi temperatūra, leis paleisti elektros tinklus 100 proc.“, – savo feisbuko paskyroje teigė M.Dubnikovas.

Jis aiškina, kad šiuo metu yra masiškai deginami alternatyvūs energetikos šaltiniai, o tai reiškia, kad po 12 mėnesių bus visiškai kitoks energetikos rinkos paveikslas. M.Dubnikovas spėja, kad rusiškų dujų po metų laiko niekam nereikės.

„Kažkodėl turiu nuojautą, kad energijos trūkumas žiemos periodu yra dar vienas naratyvas, kur propaganda bando nutempti, kai bandė su Pasauliniu badu dėl ukrainietiškų kviečių, branduolinio karo ir t.t.“, – rašė ekonomistas.

„Rizikingas spėjimas – jau turėjome piką infliacijos ir energetikos kainų, Rusija galės toliau deginti dujas prie Suomijos sienos, nes jų niekam nereikės po metų“, – pridėjo jis.

Tuo metu SEB banko ekonomistas Tada Povilauskas po M.Dubnikovo įrašu pasidalino savo skaičiavimais: „Dėl atsargų pasidalinsiu paprastais skaičiavimais ant pirštų: tarkime, atsargos ES bus užpildytos 90 proc., kas yra 1 tūkst. TWh, tačiau iš Rusijos, jeigu niekas nesikeis, bus gaunama ne 3,7 kaip anksciau, o 0,6 TWh kas dieną.

Vadinasi, šaltuoju sezonu (lapkritį-kovą) bus gaunama 3,1 TWh maziau kas dieną, arba maždaug 450 TWh mažiau negu anksčiau per visą sezoną.

Tad normalios ramios atsargos prieš sezoną būtų ne 1 tūkst. TWh, bet 1,4 tūkst. TWh, bet, tiesa, saugyklų talpa tik 1,1 tūkst. TWh, taip kad įtampa dėl tų 400 TWh bus (ypač jeigu žiema šaltesnė), bet čia tam ruošiamasi, tad į kraštinumus su prognozėmis irgi nereikia nueiti“, – rašė jis.

ELTA primena, kad rugpjūčio viduryje, baigiantis prekybai Europos dujų kainos pasiekė naują rekordą, kai Rusijos „Gazprom“ paskelbė, kad mėnesio pabaigoje „Nord Stream“ dujotiekis bus uždarytas techninės priežiūros darbams.

Nyderlandų TTF dujų ateities sandorių (TTF Gas Futures) kaina šoktelėjo iki 257,40 euro (258,30 JAV dolerio) už 1 MWh baiminantis, kad žiemą gali pritrūkti energijos, po to, kai „Gazprom“ pranešė, kad nuo rugpjūčio 31 iki rugsėjo 2 dienos dėl techninės priežiūros darbų bus sustabdytas tiekimas „Nord Stream“ dujotiekiu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.