„Achemai“ laikinai stabdant veiklą darbuotojai sutrikę, dalis svarsto išeiti iš darbo

Jonavos azoto trąšų gamybos bendrovei „Achema“ dėl smarkiai išaugusių gamtinių dujų kainų ketvirtadienį laikinai stabdant veiklą ir darbuotojus išleidžiant į prastovas, bendrovės profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė sako, jog įmonės darbuotojai kol kas sutrikę, dalis jų svarsto išeiti iš darbo.

Dėl prastovų mažėsiant darbuotojų pajamoms, dalis jų rimtai svarsto galimybę išeiti iš darbo.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Dėl prastovų mažėsiant darbuotojų pajamoms, dalis jų rimtai svarsto galimybę išeiti iš darbo.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Dėl prastovų mažėsiant darbuotojų pajamoms, dalis jų rimtai svarsto galimybę išeiti iš darbo.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Dėl prastovų mažėsiant darbuotojų pajamoms, dalis jų rimtai svarsto galimybę išeiti iš darbo.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Sep 1, 2022, 11:54 AM, atnaujinta Sep 1, 2022, 1:44 PM

Pasak B. Daškevičienės, informacija dėl darbo grafikų nuolat kinta, o tikslios darbo sąlygos turėtų paaiškėti rugsėjo 5-ąją.

„Dabar bus stabdomas pirmas amoniako cechas, jį sustabdžius paaiškės darbo grafikas. Kol kas sunku pasakyti – gal stabdymas ilgiau truks, gal dar kas nors keisis, gal staiga dar ką nors nuspręs: ši informacija nuolat kinta, iki rugsėjo 5-osios turėtų būti sudėliota viskas, bus faktai, o dabar žmonės pasimetę, nes vieną dieną sakoma taip, kitą – kitaip“, – BNS ketvirtadienį sakė B. Daškevičienė.

Jos teigimu, dėl prastovų mažėsiant darbuotojų pajamoms, dalis jų rimtai svarsto galimybę išeiti iš darbo.

„Patys darbuotojai rašo prašymus išeiti iš darbo, jie ateina konsultuotis, kaip išeiti geresnėmis sąlygomis, jaunimas tikrai jau pavargo. Taip nebus, kad jie prašymus šiandien iš karto padės, darbuotojai, gali būti, kad išeis pirmiausiai į prastovas ir atbuvę jose 30 dienų nuolat ar 45 dienas pertraukiamai darbo santykius nutrauktų dėl svarbių priežasčių, kaip numato Darbo kodeksas. Žmonės patys vertina, kokios jų laukia perspektyvos ir priima sprendimus atsižvelgdami į tai, kas jiems naudingiau“, – kalbėjo B. Daškevičienė.

G. Nausėda: veiklą stabdančios bendrovės turi prisiimti atsakomybę už darbuotojus

Dėl itin didelių energetikos kaštų veiklą stabdančios ir darbuotojus laikinai ar visai atleidžiančios bendrovės privalo prisiimti atsakomybę už galimą ddiesnį nedarbą ir kitas socialines problemas, sako prezidentas Gitanas Nausėda.

„Pirmiausiai tai yra darbdavio atsakomybė, negalima žiūrėti į žmogų kaip į kažkokį įrengimą, kurį bet kada gali išvaryti remontui ar pašalinti. Žmonės yra gyvoji verslo audinio dalis“, – sakė G. Nausėda.

Dėl smarkiai išaugusių gamtinių dujų kainų ketvirtadienį veiklą laikinai stabdo Jonavos azoto trąšų gamybos bendrovė „Achema“. Planuojama, kad įmonė nedirbs mažiausiai iki gruodžio, dalis darbuotojų bus išleisti į prastovas, o apie 5 proc. ketinama atleisti.

Anot G. Nausėdos, sunkmečiu darbuotojais reikia pasirūpinti, nes jie padeda verslui uždirbti pelną.

„Darbdavys turi suprasti, kad šie žmonės padeda uždirbti pelną tais laikotarpiais, kurie yra geri, palankūs verslui ir lygiai taip pat dalintis atsakomybe su darbuotojais, kai laikai yra sudėtingesni. Negalima darbuotojų tiesiog imti ir mėtyti jų gatvę“, – kalbėjo G. Nausėda.

Šalies vadovo teigimu, dėl stabdomos veiklos augant nedarbui įmonės atsakomybę turėtų prisiimti ir dėl socialinio įvaizdžio, kuris ypač svarbus didiesiems verslams.

„Be abejo, socialinės saugos mechanizmai Lietuvoje veikia, bet pirmiausiai tai yra darbdavio atsakomybė ir tas socialinis įvaizdis, kai kalbame apie tokią didelę kompaniją, jis yra nepaprastai svarbus“, – pridūrė G. Nausėda.

„Achema“ skelbė, kad laikinai sustabdžius veiklą dalis darbuotojų bus išleista į prastovas pusei mėnesio, dalis – mėnesiui, jiems numatoma mokėtis 40 proc. vidutinės algos dydžio išmokas.

„Achemos“ vadovas Ramūnas Miliauskas anksčiau patvirtino, kad maždaug 5 proc. darbuotojų planuojama atleisti.

„Sodros“ duomenimis, bendrovėje dirba apie 1250 darbuotojų

Preliminariai planuojama, kad įmonė nedirbs iki gruodžio, tačiau gali būti reaguojama į pokyčius dujų ir trąšų rinkose.

Prieš savaitę bendrovė paskelbė, kad rekordinės dujų kainos tiesiogiai lemia produkcijos savikainą, o jos gaminamų trąšų kainos tampa nekonkurencingos, palyginti su JAV ir Rusijos gamintojų produkcija, todėl gamyba neapsimoka.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.