Vieni ūkininkai dėl to kaltina klimato kaitą, kiti – aukštas elektros kainas.
Panevėžio rajone netoli Miežiškių miestelio esančiame lauke kruta tik patys ūkininkai. Hektarą bulvių žada nusikasti patys, nes pagalbininkams nėra už ką mokėti. Bulvių mažai, o ir tos pačios labai mažos. Ūkininkas sako, kad derlius dešimt kartų prastesnis negu pernai.
„Šiemet kažin, ar sėkla grįš, kiek įdėjom. Pirkta buvo hektarui 3 tonos bulvių sėklos. Kur slėniukas, pasižiūrėkim – visiškai nėra – viena kita bulvytė ir ta mažiutė. Ką darysi, yra kaip yra. Ne pas mus vienus“, – nelinksmai „Lietuvos ryto“ televizijai kalbėjo ūkininkas Vilius Valiukas.
Ūkininkai pelno nesitiki, juokauja: gal duonai ir druskai užteks.
„Šįmet
bulvės brangios: jeigu gražios, rinktinės, po eurą prašome, jeigu vidutinės – po 0,80 centų, o sėklinių net neteikiam – kad tik būtų sau pavasarį pasisodint“, – sakė Regina Valiukienė.
Ūkininkė pasakojo, kad mažina bulvių plotus ir dėl klimato kaitos: vasaros pasidarė karštos, o bulvėms aukštos temperatūros nereikia. Jos gerai auga ir 20–25 laipsnių temperatūroje.
„Jos uždžiūsta arba, kai užeina ciklonai, prigeria, kaip kad buvo šiemet: tiek buvo vandens, kad bulvei per šlapia. Jos lipo aukštyn. Neišgelbėjo nė gilios padarytos vagos. Bulvių neliko“, – kalbėjo R.Valiukienė.
Kitas Panevėžio rajono ūkininkas Saulius Račkauskas pavasarį ir vasarą vadina agresyviu laiku – potvyniai įmerkė žemę, o sausra išdžiovino. Jis augina 66 hektarus svogūnų. Iš jų tikisi gauti apie 50 tonų derliaus.
„Lyginant su pernai, kada kamavo sausra, mano vidurkis buvo 30 tonų. Šiemet kasiu 20 tonų daugiau“, – teigė jis „Lietuvos ryto“ televizijai.
Ūkininkas sako, jeigu bus geri orai, aruodus pripildys per kelias savaites. Ar
svogūnai šiemet bus brangesni, priklausys nuo supirkėjų. Jis tikisi, kad šie supirks apie trečdaliu brangiau negu pernai. Tai, ką investavo augindamas daržoves, atsiims, bet ar gaus pelno, neaišku.
„Nežinau, kaip bus su energetika: išlaikyti šaldytuvus, džiovinti, ventiliuoti. Man kaštai išaugo tris kartus. Svogūnų kaina šiai dienai pakilo tik 30 proc.“, – minėjo S.Račkauskas.
Ūkininkas sako panaudojantis ir svogūnų lukštus — elektrai gaminti.
Lietuvos daržovių asociacijos pirmininkas Martynas Laukaitis teigia, kad padėtis regionuose skirtinga. Vienuose geresnis burokėlių, svogūnų derlius, kituose – morkų, o bulvių užderėjo tik smėlingose dirvose.
„Žemė po liūčių sušokusi dideliais grumstais, tiesiog neina tų bulvių iškrapštyti. O jei iškrapštai, daugiau kaip pusė būna grumstų. Dalis ūkių tiesiog sustabdė kasimą, nes fiziškai negali
bulvės iškrapštyti iš žemės – bando laistyti prieš kasimą“, – minėjo M.Laukaitis.
Asociacijos pirmininkas nieko kito neprognozuoja, tik daržovių brangimą. Tą jau pajuto ir pirkėjai.