I. Šimonytė nori mažinti rusiškos naftos kainų lubas: susitarimas bus veiksmingas, jei ji bus pakankamai žema

ES svarstoma viršutinė kainų riba Rusijos eksportuojamai naftai yra per aukšta, sako Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė. Tačiau kokia turėtų būti ši riba, ji neįvardijo. Anot jos, susitarimas dėl kainų lubų bus veiksmingas, jeigu ji bus pakankamai žema, o dabar minimi skaičiai yra per dideli.

I.Šimonytė.<br>V.Skaraičio nuotr.
I.Šimonytė.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 1, 2022, 12:56 PM, atnaujinta Dec 1, 2022, 1:23 PM

„Tikėtina, kad bus pasiektas susitarimas dėl kainų kepurės, kuris tikrai bus veiksmingas, nes dabar diskutuojama, kokia ta riba turi būti. Ji neabejotinai turi būti pakankamai žema, kad reikštų visų rūšių diskomfortą Rusijai. Manau, kad kaina, apie kurią diskutuojama iki šiol, yra šiek tiek per aukšta“, – nuotoliniame interviu konferencijoje „Reuters NEXT“ sakė I.Šimonytė.

Pirmadienį ES šalių ambasadoriai svarstė nustatyti 62 JAV dolerių už barelį viršutinę ribą Rusijos eksportuojamai naftai. Tačiau, kaip portalui „Euractiv“ teigė keli Bendrijos diplomatai, Lenkija kartu su Lietuva ir Estija siekia gerokai mažesnės – maždaug 30 JAV dolerių ribos.

Pasak I.Šimonytės, nustatant kainų ribą būtina atsižvelgti į dabartinę naftos kainą rinkoje, kitus aspektus.

„Reikia žiūrėti į kelis aspektus: yra rinkos kaina, kuri šiuo metu, atrodo, yra apie 65 eurus, yra kaina, ties kuria subalansuotas biudžetas. Mūsų interesas – ne palengvinti gyvenimą Rusijai, bet padaryti jį labiau komplikuotą“, – kalbėjo Vyriausybės vadovė.

„Ką raginčiau aš, kokia būtų mano pagrindinė žinutė – mes turime būti kantrūs, nes nėra tokių sankcijų, kurios išjungtų Rusiją per vieną naktį, tai neįmanoma, to neturėtume siekti. Turime būti metodiški ir kantrūs su savo sprendimais“, – pridūrė ji.

Sankcijos naftai paveiks 15 proc. tranzito į Kaliningradą

Gruodį įsigaliojus Vakarų sankcijoms rusiškai naftai, tai paveiks maždaug 15 proc. per Lietuvą tranzitu į Kaliningradą gabenamų krovinių, sako I.Šimonytė.

„Gruodžio pradžioje šis sąrašas (sankcionuojamų prekių – BNS) tampa ilgesnis ir, manau, apie 15 proc. prekių, gabenamų iš Rusijos į Kaliningradą, bus paveikta sankcijų, nes likusiai daliai prekių sankcijos ir ribojimai netaikomi“, – sakė I. Šimonytė.

Draudimas per Lietuvą tranzitu į Kaliningradą vežti rusišką naftą ir jos produktus įsigalios gruodžio 5 dieną arba 2023 metų vasario 5-ąją, priklausomai nuo konkrečios prekės kodo.

Pagal anksčiau Europos Sąjungos patvirtintą sankcijų paketą nuo birželio 17-osios per Bendrijos teritoriją draudžiama gabenti rusišką plieną ir kitus juodųjų metalų produktus, liepos 10-ąją įsigaliojo draudimas tranzitu vežti cementą, alkoholį, medienos, stiklo, aliuminio, popieriaus gaminius, gipsą, laivų dalis, rugpjūčio 10-ąją – anglį ir kitą kietąjį iškastinį kurą.

Liepos 13-ąją Europos Komisija leidus Rusijai gabenti sankcionuotas prekes į Kaliningradą ir iš jo per Lietuvą tik šio eksklavo poreikiams ir tik geležinkeliais, tačiau krovinių pervežimo apimtys turi atitikti trejų pastarųjų metų geležinkeliais pervežtų prekių vidurkį.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.