Įsigalioja draudimas ES šalims importuoti jūra gabenamus rusiškos naftos krovinius

Pirmadienį įsigalioja šeštajame ES sankcijų pakete numatytas draudimas nuo gruodžio 5 d. ES šalims importuoti rusiškos naftos krovinius, gabenamus jūra.

ES prisijungė prie Didžiojo septyneto (G7) grupės šalių ir įvedė 60 JAV dolerių kainų lubas rusiškai naftai.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
ES prisijungė prie Didžiojo septyneto (G7) grupės šalių ir įvedė 60 JAV dolerių kainų lubas rusiškai naftai.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) teigia kol kas neturintys duomenų, kiek Rusija planuoja pervežti tokių krovinių bei kokios yra šių produktų kvotos.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) teigia kol kas neturintys duomenų, kiek Rusija planuoja pervežti tokių krovinių bei kokios yra šių produktų kvotos.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Dec 5, 2022, 8:15 AM, atnaujinta Dec 5, 2022, 4:23 PM

Gegužės pabaigoje 27 ES valstybės narės pasiekė kompromisą dėl šešto sankcijų paketo Rusijai. Susitarime, pasiektame Briuselio aukščiausiojo lygio susitikime, buvo nuspręsta Rusijos naftai, importuojamai į bloką sausumos keliais, taikyti išimtis.

Naftos importas jūra, kuris sudaro apie du trečdalius viso naftos importo iš Rusijos į ES, bus visiškai sustabdytas iki metų pabaigos, po derybų surengtoje spaudos konferencijoje sakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

Naftai, importuojamai milžinišku sovietinių laikų naftotiekiu „Družba“, jungiančiu Rusiją su keliomis Rytų ir Vidurio Europos šalimis, kol kas sankcijos netaikomos, pridūrė ji.

Vengrija ir kitos šalys darė aktyvų spaudimą, kad vamzdynas, kuriuo šiuo metu tiekiama maždaug trečdalis ES importuojamos rusiškos naftos ir kurio dalis eina per Ukrainą, nebūtų įtrauktas.

Tačiau Vokietija ir Lenkija paskelbė, kad savanoriškai laipsniškai nutrauks naftos importą naftotiekiu, o tai reiškia, kad iki metų pabaigos draudimas apims „beveik 90 proc. viso rusiškos naftos importo“, sakė U. von der Leyen.

Bendrame 27 ES valstybių narių pareiškime nutarta „kuo greičiau“ sugrįžti prie išimčių Rusijos naftos importui naftotiekiu „Družba“, tačiau tikslus terminas liko nenurodytas.

Siekdamos užsitikrinti Vengrijos palaikymą, kitos ES šalys ne tik sutiko netaikyti draudimo naftotiekiu tiekiamai naftai, bet ir pažadėjo imtis „skubių priemonių“, kad būtų užtikrintas naftos tiekimo Vengrijai saugumas tuo atveju, jei būtų pažeistas per karo draskomą Ukrainą einantis naftotiekis.

Taip pat šeštame sankcijų pakete – iš SWIFT sistemos pašalintas didžiausias Rusijos bankas „Sberbank“, uždrausti dar trys Rusijos valstybiniai transliuotojai ir taikomos sankcijos asmenims, atsakingiems už karo nusikaltimus, sakė Ch.Michelis.

Taip pat praeitą savaitę ES prisijungė prie Didžiojo septyneto (G7) grupės šalių ir įvedė 60 JAV dolerių kainų lubas rusiškai naftai.

Rusijos naftos tranzito į Kaliningradą kvota išnaudota 60 proc. 

Pirmadienį įsigaliojus Europos Sąjungos prieš pusmetį paskelbtoms sankcijoms rusiškos naftos ir jos produktų importui, „Lietuvos geležinkeliai“ teigia, kad Rusija šiemet jau išnaudojo apie 60 proc. metinės tranzito per Lietuvą į Kaliningradą ir atgal kvotos.

„LTG Cargo“ BNS nurodė, kad naftos ir jos produktų tranzitu per Lietuvą į Kaliningradą ar atgal šiemet pervežta apie 0,6 mln. tonų, o metinis jų kiekis negali viršyti maždaug 1 mln. tonų.

„Leidžiamos pervežimų metinės apimtys yra skaičiuojamos vieneriems kalendoriniams metams, nepriklausomai nuo ES reglamente nurodytų konkrečioms prekėms paskelbtų ribojamųjų priemonių taikymo pradžios datos“, –  BNS teigė „LTG Cargo“ atstovė Kotryna Dzikaraitė.

Prieš pusmetį priimtu ir nuo gruodžio 5-osios visa apimtimi įsigaliojusiu šeštuoju sankcijų Kremliui paketu stabdoma didžioji dalis naftos importo iš Rusijos, išskyrus jos tiekimą vamzdynais, taip suteikiant nuolaidų Vengrijai, neturinčiai priėjimo prie jūros.

Dar po dviejų mėnesių, nuo vasario 5-osios, draudimas apims ir rusiškų degalų importą. 

Pasak vienintelės Baltijos šalyse naftos perdirbimo gamyklos „Orlen Lietuva“ pardavimų palaikymo vadovo Ričardo Morkvėno, toks draudimas tiesioginio poveikio Lietuvai neturės.

„Mūsų gamyklai šis embargas neturi jokių pasekmių, nes „Orlen Lietuva“ viena pirmųjų Šiaurės Vakarų ir pirmoji Rytų Europoje atsisakė perdirbti rusišką „Urals“ tipo naftą“ ir nuo vasario mėnesio nesudarė nė vieno tokio pirkimo sandorio“, – pirmadienį LRT teigė R. Morkvėnas.

„Taigi, įtakos Lietuvos naftos perdirbimo pramonei šis pokytis neturės“, – pridūrė „Orlen Lietuvos“ atstovas.

Premjerė Ingrida Šimonytė praėjusią savaitę interviu „Reuters NEXT“ teigė, kad sankcijos rusiškai naftai paveiks maždaug 15 proc. per Lietuvą tranzitu į Kaliningradą gabenamų krovinių.

„Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupės krovinių vežimo įmonė „LTG Cargo“ sausio–spalio mėnesiais į Kaliningrado sritį ir atgal per Lietuvą pervežė apie 2,3 mln. tonų įvairių krovinių. Vien spalį jų pervežta beveik 0,9 mln. tonų, skelbia įmonė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.