Įspėja, kas dėsis pradėjus veikti Vilniaus biokuro blokui: biokuras gerokai brangs ne tik sostinėje

Šilumos gamybą pradėjus Vilniaus kogeneracinei jėgainei (VKJ), biokuro poreikis visoje šalyje gali išaugti iki 30 proc., o kaina – kilti ne tik Vilniuje, sako biokuro biržos „Baltpool“ prekybos skyriaus vadovas Vaidotas Jonutis.

Šilumos gamybą pradėjus Vilniaus kogeneracinei jėgainei, biokuro poreikis visoje šalyje gali išaugti iki 30 proc.<br>V.Skaraičio nuotr.
Šilumos gamybą pradėjus Vilniaus kogeneracinei jėgainei, biokuro poreikis visoje šalyje gali išaugti iki 30 proc.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lukas Juozapaitis

Apr 15, 2023, 9:46 AM

Jo teigimu, jau kitą šildymo sezoną turinti veikti jėgainė vartos apie 0,5 mln. tonų (1,35 TWh) biokuro kasmet.

„VKJ gali sudaryti apie 20 proc., o piko metu netgi 30 proc. naudojamo biokuro Lietuvoje, lyginant su šiandienos skaičiais. O Vilniaus apskrityje biokuro suvartojimas išaugs 70 proc.“, – penktadienį Seime surengtoje konferencijoje „Kuo šildysimės ateinantį šildymo sezoną ir ateityje“ teigė V. Jonutis.

Pasak eksperto, dabartinis Vilniaus apskrities biokuro suvartojimas siekia 1,9 TWh.

Be to, anot „Baltpool“ atstovo, atidarius VKJ, biokuras, tikėtina, brangs ir kaimynėse apskrityse. Jų bendras biokuro poreikis, įskaitant ir Vilniaus regioną, sudaro 5,4 TWh kasmet.

V. Jonutis aiškino, kad VKJ pradėjus gaminti šilumą, jėgainei biokurą reikės tiekti iš vietovių, kuriose gaminamu biokuru dabar aprūpinamos Kauno, Alytaus, Utenos, Panevėžio vietovės.

„Atrodytų, kad tiekimo atstumas į Vilnių padidės bent 30 km, grynai matematiškai. Tai gali būti, maždaug, apie 3 Eur/MWh. Bet tie 3 eurai, greičiausiai, nuvilnys per visą rinką – ne tik viename kažkokiame taške kaip VKJ. Bet jie mažiausiai nuvilnys per Vilnių, palies Alytų, Kauną, Panevėžį. Šiuose miestuose biokuras, tikėtina, pabrangs“, – kalbėjo V. Jonutis.

„Baltpool“ duomenimis, 2022 m. Lietuvoje suvartojamų biokuro žaliavų kiekis siekė apie 8 mln. MWh, iš kurių po 3 mln. MWh sudarė medienos pramonės liekanos bei laukų ir apsauginių zonų valymo mediena, 1,5 mln. MWh – kirtimo liekanos, 520 tūkst. MWh – malkinė mediena. Anksčiau 1,8 mln. MWh biokuro poreikio sudarė importas iš Baltarusijos, kurio pernai neliko.

Planuojama, kad VKJ biokuro jėgainė pradės veikti kito šildymo sezono metu. Kovo pabaigoje bloke atlikti karštieji įrenginių bandymai, kuriais ruošiamasi šilumos ir elektros gamybai.

Jėgainėje bus pagaminama apie 40 proc. Vilniui centralizuotai tiekiamos šilumos ir apie 0,4 TWh elektros energijos. Visiškai įgyvendinus komplekso projektą, jėgainės bendra elektros galia sudarys 93 MW, o šiluminė galia – 239 MW. VKJ energija nuo 2021 m. kovo mėn. gaminama iš komunalinių atliekų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.