Seimui teikiamas vadinamasis pieno įstatymas

Antradienį Seimui teikiamas Ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo projektas, kuriuo siekiama stiprinti pieno pardavėjų derybines galias ir aiškiau apibrėžti žaliavinio pieno kainodarą.

Seimui teikiamas Ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo projektas.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Seimui teikiamas Ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo projektas.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 23, 2023, 8:05 AM

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) parengtoje naujoje vadinamojo pieno įstatymo redakcijoje siūloma nustatyti, kad derybų metu būtų sutarta dėl pieno kainos bei kaip ta kaina būtų taikoma pieno pardavėjams ar jų grupėms, kai pienas pristatomas ar paimamas skirtingu būdu.

Be to, siūloma pieno pirkėjui neleisti nepranešus keisti žaliavinio pieno pirkimo-pardavimo sutarties sąlygų, mažinti pieno pirkimo kainą dažniau nei du reguliariai parduodamo pieno tiekimo laikotarpius paeiliui, pardavėjams mokėti priemokas ir priedus, kurių bendra suma viršija 20 proc. pieno pirkimo kainos bei atlikti kitus, ŽŪM teigimu, nesąžiningus veiksmus.

Įstatymo pakeitimu dar siūloma nustatyti, kad sutarta kaina gali būti kaip fiksuotas dydis arba apskaičiuojama pagal įvairius sutartus objektyvius rodiklius, kuriems keičiantis būtų perskaičiuojama pieno kaina. Šie objektyvūs rodikliai gali būti susiję su žalio pieno ar pieno produktų rinkos kainos pokyčiais.

Be kita ko, siūloma nustatyti, kad pieno pirkėjai galėtų taikyti priemokas ir priedus už jiems svarbias sąlygas, o priemokų ir priedų sistema būtų vieša ir iš anksto žinoma.

Įstatymo pakeitimo projekte siūloma, kad priedai ir priemokos būtų mokami visiems pieno pardavėjams, kurie tokias sąlygas atitinka. Siūloma, kad priemokų ir priedų dydžiai iš viso neviršytų 20 proc. žalio pieno pirkimo kainos.

Taip pat siūloma įtvirtinti, kad pieno pirkėjams įsigyjant pieną iš pripažinto žemės ūkio kooperatyvo, kai pienas pristatomas tiesiogiai į pieno perdirbimo įmonę, jo kaina būtų ne mažesnė negu pieno kaina, kai žalias pienas paimamas tiesiogiai iš ūkio specializuoto pieno šaldytuvo.

Kartu įstatymo projektu siūloma padidinti baudų už įstatymo pažeidimus dydžius, nustatyti iki 1 proc. baudą nuo įsigytos ar parduotos žalio pieno vertės per metus.

Konkurencijos taryba yra paskelbusi, kad įstatyme numatomas pieno supirkimo kainų reguliavimas bei kainodaros viešinimą, gali riboti konkurenciją pieno sektoriuje.

ŽŪM pradėjo rengti naują įstatymo projektą reaguodama į nuo šių metų ženkliai kritusias žaliavinio pieno supirkimo kainas. Dėl sumažėjusių kainų ūkininkai pradėjo protestus, dalis jų reikalavo 40 mln. eurų skubios paramos. ŽŪM kol kas tam skyrė 8 mln. eurų, daugiau finansavimo tikimasi sulaukti iš Europos Komisijos.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.