V. Čmilytė-Nielsen: reikia leisti pateikti mokesčių reformos paketą Seime, nors ne visi siūlymai tenkina

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen tvirtina, kad Liberalų sąjūdžiui svarbu, jog būtų priimti tie mokesčių reformoje suplanuoti įstatymų pakeitimai, kurie susiję su Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (angl. Recovery and Resilience Facility, RRF) lėšų gavimu. Tačiau, pasak jos, liberalų nuomone, pasiūlymai dėl individualios veiklos apmokestinimo nėra visiškai tinkami.

V.Čmilytė-Nielsen.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
V.Čmilytė-Nielsen.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Ignas Dobrovolskas

Jun 21, 2023, 9:02 AM

„Mums, kaip liberalams, čia, aišku, svarbu, kad tie projektai, kurie susiję su RRF fondu ir Lietuvos galimybe užsitikrinti finansavimą, kuris yra žadėtas, kad jie būtų priimti. Manyčiau, kad taip pat yra svarbu atkreipti dėmesį, kad kai kurie pasiūlymai nėra visiškai tinkami, mūsų nuomone, dėl individualios veiklos“, – trečiadienį „Žinių radijui“ teigė V. Čmilytė-Nielsen.

Vis tik politikė pažymėjo, kad į mokestinių įstatymų pakeitimų paketą reikia žvelgti konstruktyviai ir leisti jį pateikti Seime. Tuomet, anot jos, komitetai vasaros metu galėtų padirbėti su reformoje numatytais pokyčiais.

„Ką, manau, galima padaryti konstruktyviai, žvelgiant į šį paketą, tai, kad įvyktų jo pateikimas. Seime būtų atvertos durys svarstymui viso paketo komitetuose ir per vasarą jie galėtų padirbėti. Tai, matyt, reikia daryti, nes laikas spaudžia mus dėl svarbių pakeitimų, kuriuos esame įsipareigoję padaryti“, – sakė Liberalų sąjūdžio pirmininkė.

ELTA primena, kad Vyriausybė trečiadienį svarstys mokesčių reformą. Apie reformos įtraukimą į Vyriausybės posėdžio darbotvarkę antradienį patvirtino finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Pasak finansų ministrės, Vyriausybei pritarus, projektų paketas Seime bus pateiktas ateinančią savaitę.

Vyriausybės teikiamoje mokesčių reformoje siūlomi Gyventojų pajamų mokesčio (GPM), Pelno mokesčio ir Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymų pakeitimai.

GPM įstatymo projektu siūloma peržiūrėti pajamų mokesčio tarifus, perskirstant mokesčio naštą tarp su darbo santykiais ir jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų ir kitų rūšių aukštesnių pajamų, taip pat keisti individualios veiklos apmokestinimo sąlygas ir peržiūrėti mokesčių lengvatas numatant dovanų iš artimųjų asmenų ribojimus.

Taip pat siekiama atsisakyti GPM lengvatų ilgalaikėms gyvybės draudimo ir pensijų fondų įmokoms bei supaprastinti pajamoms iš investavimo taikomą apmokestinimo režimą įvedant naują priemonę – investicinę sąskaitą. Galiausiai GPM įstatymo pakeitimais numatoma supaprastinti pajamų mokesčio deklaravimo ir mokesčio permokos grąžinimo tvarką, numatant automatinį deklaracijos pateikimą.

Tuo metu Pelno mokesčio įstatymo projektu siūloma suteikti visam verslui teisę taikyti momentinį tam tikro ilgalaikio turto nusidėvėjimą ir pratęsti papildomiems 5 metams pelno mokesčio lengvatas investiciniam projektui bei filmų gamybai.

PVM įstatymo projektu siūloma padidinti registravimosi PVM mokėtojais ribą nuo 45 tūkst. iki 55 tūkst. eurų ir išplėsti socialinių paslaugų neapmokestinimo PVM apimtį.

Kartu teikiamas ir nekilnojamo turto mokesčio (NTM) įstatymo projektas, kuriuo siūloma nustatyti minimalų nekilnojamojo turto mokesčio 0,5 proc. tarifą vėjo elektrinėms, o visam fizinių asmenų nekilnojamam turtui, naudojamam pajamoms iš žemės ūkio veiklos uždirbti, taikyti lengvatinį mokesčio tarifą. Priėmus NTM pakeitimus, vidutinis mokestis už gyvenamąjį būstą gyventojui siektų 14 eurų per metus.

Galiausiai Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) mokesčių reformoje siūlo plėsti nedarbo socialinio draudimo sistemos aprėptį, įtraukiant papildomas savarankiškai dirbančių asmenų grupes į nedarbo socialinio draudimo sistemą ir trumpinant minimalaus nedarbo socialinio draudimo stažą nuo 12 mėn. per pastaruosius 30 mėn. iki 9 mėn. per pastaruosius 30 mėnesių.

Taip pat, siekiant, kad padidėtų mažiausias nedarbo socialinio draudimo išmokas gaunančių bedarbių galimybės patenkinti būtiniausius asmeninius vartojimo poreikius, SADM siūlo nustatyti minimalią nedarbo socialinio draudimo išmoką, atitinkančią 5 bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžius – šiais metais tai būtų 245 eurai.

EP Rinkimai

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.