Seimo BFK dar kartą apsvarstė kitų metų biudžetą: kam siūlo skirti pinigus, o kam ne?

Trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) dar kartą svarstė pasiūlymus 2024 m. valstybės biudžeto projektui. Visiems siūlymams, kuriems nebuvo pasiūlytas tinkamas finansavimo šaltinis, BFK nepritarė, tačiau numatė galimybę Vyriausybei apsvarstyti ir tuos pasiūlymus, kuriems komitetas nepritarė.

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) dar kartą svarstė pasiūlymus 2024 m. valstybės biudžeto projektui.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) dar kartą svarstė pasiūlymus 2024 m. valstybės biudžeto projektui.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Ignas Dobrovolskas

Nov 15, 2023, 10:40 AM

Už komiteto išvadą balsavo 7, prieš – 5 BFK nariai.

Komitetui dar kartą teko balsuoti dėl siūlymų biudžetui opozicijai antradienį Seimo plenarinio posėdžio metu iškėlus klausimą dėl BFK išvados neatitikimo statutui.

BFK posėdžio metu balsavo, ar pritarti asociacijos „Lietuvos keliai“ siūlymui kitų metų biudžete Kelių priežiūros ir plėtros programai (KPPP) skirti 217 mln. eurų didesnę sumą negu numatyta šiuo metu, tačiau balsų dauguma buvo nuspręsta siūlymui nepritarti. Vis tik komitetas įpareigojo Vyriausybę atsižvelgti į galimybę didesniam KPPP finansavimui, nes ateinančiais metais planuojama surinkti daugiau mokesčių iš degalų akcizo ir kelių vinječių.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė tvirtino, kad iš kelių vinječių yra galimybė papildomai surinkti apie 30 mln. eurų. Tuo tarpu Seimo vicepirmininkas Vytautas Mitalas tikino, kad iš vilkikų kelių mokesčio kitais metais galima surinkti apie 37 mln., o iš akcizų – 113 mln. eurų daugiau.

Daugiausiai lėšų siūloma moksliniams tyrimams, keliams, pedagogų algoms

Seimo narių bei institucijų siūlymų suma sudaro per 1,3 mlrd. eurų. Parlamento Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narių grupė siūlo mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikloms 2024 metams numatyti papildomai 245 mln. eurų finansavimą – tai vienas daugiausiai lėšų reikalaujančių pasiūlymų.

Kaip jau buvo minėta, asociacija „Lietuvos keliai“ siūlo kitų metų biudžete KPPP skirti 217 mln. eurų didesnę sumą negu šiuo metu yra numatyta.

Galiausiai Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga siūlo numatyti papildomų lėšų mokytojų, mokslo ir studijų darbuotojų darbo užmokesčiui didinti nuo 2024 m. sausio 1 d. – 15 proc., o nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. – dar 15 proc. Siūlomas lėšų šaltinis – dėl nenumatytų aplinkybių (nutrauktų paslaugų sutarčių ir kt.) nepanaudoti asignavimai arba skolintos lėšos. Šiam pasiūlymui įgyvendinti reiktų 107 mln. eurų.

ELTA primena, kad Vyriausybės pateiktame 2024 m. biudžeto projekte numatyta, jog valstybės pajamos kitais metais sieks 17,01 mlrd. eurų, išlaidos – 20,5 mlrd. eurų. Lyginant su 2023 m., numatoma, kad biudžeto pajamos augs 1,46 mlrd. eurų (9,4 proc.), išlaidos – beveik 1,5 mlrd. eurų (7,9 proc.).

Valdžios sektoriaus skola 2024 m. sudarys 39,8 proc. (neįvertinus ES balanso ir kaupimo poveikio – 38,9 proc.), deficitas – 2,9 proc. (be laikinųjų priemonių – 2,5 proc.). 2025 m. numatoma, kad skola sieks 43,1 proc., o deficitas 2,5 proc.

Kitąmet vėl galios Mastrichto kriterijai, tad ES šalys, taip pat ir Lietuva, turės išlaikyti mažesnį nei 3 proc. BVP biudžeto deficitą bei neturėti didesnės nei 60 proc. BVP dydžio skolos.

Koalicijos partneriai „laisviečiai“ kelia klausimus dėl neformalaus ugdymo krepšeliui vaikų būreliams ir didesnio finansavimo švietimo sričiai. Tuo metu opozicijos atstovai yra nepatenkinti, jų teigimu, pernelyg menku numatytu finansavimu kelių infrastruktūrai.

Švietimo susitarimo įgyvendinimui kitais metais numatoma skirti 387 mln. eurų, tuo metu Lietuvos kelių priežiūrai ir tvarkymui kitų metų biudžete planuojami 715,3 mln. eurų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.