Ekonomistas primena, kad 2021–2022 metais Lietuvoje buvo infliacijos šuolis, kuris buvo nulemtas pasiūlos problemų, kaip ir 1973–1974 metais.
„Žinau, bus sakančių, kad kalti tik spausindinti pinigai, bet siūlau žiūrėti plačiau ir suprasti, ką atnešė pandemija ir karas Ukrainoje energetikos ir žaliavų rinkai ir kad pasiūlos pusė atsakinga už nemažą dalį turėtos infliacijos“, – feisbuko įraše pažymi jis.
„Reali grėsmė pasikartoti antrai infliacijos bangai yra tik jeigu vėl šokteltų energetikos produktų kainos (nafta, gamtinės dujos), kas labiausiai ir lėmė 1980 m. infliacijos piką“, – mano T.Povilauskas.
Jis taip pat teigė, kad per artimiausius penkerius metus naftos kaina gali padvigubėti, jeigu būtų staigus pasiūlos nuosmukis dėl geopolitinių problemų.
„Ar gali dujų kainos šoktelti vėl iki 250 eurų/MWh? Gali, bet tik dėl labai didelių pasiūlos problemų, o ne paklausos pokyčių.
Tad, ar gali pasikartoti tas 1976–1980 m. antros infliacijos bangos scenarijus? Gali, bet tikimybė yra labai maža ir niekas to į pagrindinį scenarijų ir nedės dėl tokių panašumų“, – įrašą užbaigė jis.