„Šia iniciatyva verslas mums padeda stipriai apsispręsti dėl vieno tvaraus šaltinio, tai yra dėl pelno mokesčio. Vyriausybė savo variantuose siūlė 1 proc. pelno mokesčio padidinimą, kas būtų apie 120 mln. eurų. Tai manau, kad drąsiai galime kalbėti apie tai, ką siūlė ir kolegos socialdemokratai – apie 5 proc. nuo pelno mokesčio“, – penktadienį „Žinių radijui“ teigė S. Skvernelis.
Šiuo metu standartinis pelno mokesčio tarifas Lietuvoje yra 15 proc.
Politikas mano, kad inciatyva „4 procentai“ Lietuvos verslas parodė, jog neprieštarautų tokiam apmokestinimui. Be to, anot jo, norint pasiekti 4 proc. nuo BVP finansavimą gynybai, reiktų ieškoti ir kitų finansavimo priemonių.
„Jeigu norime 4 proc. gynybai, iniciatyvą suprantu kaip pavyzdį, kad kokius 5 proc. nuo pelno pasiruošę duoti ir dar ragina kitų priemonių ieškoti. Manau, kad tokia žinia buvo pasiųsta“, – aiškino jis.
S. Skvernelis taip pat paminėjo, kad visos lėšos skirtos gynybai turėtų būti kaupiamos nacionaliniame gynybos fonde.
„Po to žiūrėtume, kaip užtektų kaupti tas lėšas į mūsų nacionalinį gynybos fondą. (...) Apie nacionalinį gynybos fondą, į kurį kris visos šios lėšos, tikrai galime kalbėti“, – aiškino S. Skvernelis.
Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis ketvirtadienį teigė, kad iniciatyvą „4 procentai“ palaikantis verslas sutinka mokėti didesnius mokesčius tam, kad šalies gynybai būtų skirta daugiau lėšų.
ELTA primena, kad kovą antrajame premjerės Ingridos Šimonytės inicijuotame susitikime dėl finansavimo gynybai pristatyti keturi variantai, kaip kitais metais būtų galima surinkti apie 400 mln. eurų, kurių reikia papildomam Lietuvos krašto apsaugos finansavimui.
Pagal pirmąjį, suma galėtų būti surinkta peržiūrėjus progresinius mokesčių tarifus, individualios veiklos apmokestinimą, panaikinus kai kurias lengvatas ir iki 16 proc. padidinus pelno mokestį. Pagal antrąjį, 420 mln. eurų būtų galima surinkti 1 proc. punktu padidinus tiek pridėtinės vertės, tiek pelno mokestį.
Trečiasis pasiūlymas, kuris generuotų apie 400 mln. eurų – pelno mokesčio tarifą padidinti 2 proc. punktais, panaikinti lengvatinį tarifą mažoms įmonėms, taip pat – šildymo ir verslo liudijimų lengvatas. Tuo metu ketvirtasis pasiūlymas dėl 400 mln. eurų susidėtų iš 2 proc. punktais didinamo pelno mokesčio ir dalies savivaldybėms tenkančio gyventojų pajamų mokesčio paskyrimo gynybai.
Savo ruožtu I. Šimonytės susitikime nedalyvavusios opozicinės frakcijos siūlo lėšų gynybai ieškoti įvedant bankų turto mokestį, išleidžiant gynybos obligacijas, mažinant šešėlį ekonomikoje.
Seimo opozicinės frakcijos pateikė savo siūlymus dėl papildomo finansavimo gynybai. Tarp jų – pasiūlymai įvesti bankų turto mokestį, gynybos obligacijos, pelno mokesčio didinimas, šešėlio mažinimas.
Krašto apsaugos finansavimas Lietuvoje šiemet sudarys 2,75 proc. nuo BVP, tačiau siekiama, kad šis dydis artimiausiais metais pasiektų bent 3 proc.
Siekdami suvienyti visuomenę ir paskatinti politikus kuo greičiau susitarti dėl 4 proc. BVP skyrimo gynybai, pilietiškai nusiteikę Lietuvos verslai ir organizacijos jungiasi į iniciatyvą „4 procentai“.