Tačiau ką daryti tiems, kuriems IT sritis yra vis dar paslaptinga arba tiems, kurie nusivylę savo profesiniu keliu, nori persikvalifikuoti? Specialistai sako, kad programavimo mokosi ne tik individualūs asmenys, bet ir konkurencingumu susirūpinusios įmonės, o susidomėjimas IT specialybėmis rinkoje auga kas naktį.
Programavimo žinios – būtinos visų sričių darbuotojams
„Bent minimalių programavimo žinių vis dažniau prireikia įvairiausių sričių specialistams, norintiems išlikti patraukliais rinkoje: projektų vadovams, pardavimų vadybininkams, administruojantiems tinklalapius, personalo atrankų specialistams, marketingo, apskaitos skyrių darbuotojams, naudojantiems išmaniuosius skaitliukus, teisininkams, sprendžiantiems įvairius IT ginčus ir kt. Šių metų pavasarį vienuose mūsų mokymuose dalyvavo net ūkininkai, kuriems reikia JAVA programavimo pagrindų, kad galėtų konfigūruoti žemės ūkio technikos sistemas“, – profesijų įvairovę vardija programavimo mokyklos suaugusiems „Vilnius Coding School“ pardavimų ir plėtros vadovas Jevgenij Abdulajev.
Ekspertas pažymi, kad programavimo mokymasis gali tapti populiaraus nuogąstavimo sprendiniu: kad dalį profesijų pasigvieš dirbtinis intelektas. „Kažkas turės aptarnauti ir vystyti dirbtinio intelekto sistemas, o tai reiškia, kad nors kai kurios profesijos nyks, jų vietoje iškart atsiras kitos, kurioms reikės daugiau ir įvairesnių programavimo žinių. Šiuo metu, ruošiantis tokiam darbo rinkos pokyčiui, yra labai geras laikas mokytis“, – pažymi J. Abdulajev.
Vietoj medicinos – programavimas
Specialistų, sėkmingai įsiliejusių į IT darbo rinką ar persikvalifikavusių iš kitų specialybių sėkmės istorijų – gausybė. Vieną jų pasakoja Mindaugas Butkevičius, kurio profesiniai vingiai driekiasi nuo medicinos iki programavimo.
Šiuo metu vaikinas dirba vienos sėkmingiausių lietuviškų įmonių, IT sprendimus kuriančios, „Tesonet“ klientų aptarnavimo komandos vadovu. Lietuvoje baigęs medicinos studijas, prieš kelis metus vaikinas buvo emigravęs į Jungtinę Karalystę, o išvykęs į JK – koledže baigė statybų inžinerijos studijas ir vadovavo gamybininkų komandai. Pradėjęs domėtis karjeros galimybėmis Lietuvoje ir susipažinęs su rinkos tyrimais, Mindaugas sužinojo, kad geriausi apmokami darbuotojai yra IT srities profesionalai ir ieškojo galimybių tokiu tapti.
„Kompiuteriais domėjausi nuo paauglystės, ši sritis man nebuvo visiškai svetima. Kita vertus, gal taip galvoja daugelis, nes kai pradedi mokytis programavimo pagrindų, supranti, kad teks praleisti labai daug laiko ir įdėti daug pastangų, kad taptum pranašus šioje srityje. Iš pradžių ėmiau mokytis savarankiškai, ieškojau informacijos internete, tačiau jos yra gausybė, o pradedančiajam informaciniame sraute orientuotis yra sunku“, – dėsto M. Butkevičius.
27-erių vaikinas pasakoja, kad tramplinu į sėkmingą IT karjerą jam tapo „Vilnius Coding School“ mokymai, tapę ne tik šansu pagilinti kompiuterijos žinias, bet ir atvėrę realias karjeros galimybes.
„Labai vertinu mokymosi aplinką ir atmosferą paskaitų bei praktinių užsiėmimų metu. Besimokydamas savarankiškai nežinai, kiek turi žinoti – o paskaitų metu, kai dirbama nedidelėse grupėse, galima paklausti ir gauti tinkamų nuorodų, tad bendramokslių ir dėstytojų patarimai, ką ir kodėl turi daryti, yra labai svarbūs. Beje, šie kursai atvėrė man ir karjeros galimybę – organizuotų atvirų dienų metu susipažinau su „Tesonet“ personalo skyriaus darbuotojomis, kurios pakvietė į darbo pokalbį. Pradėjau nuo klientų aptarnavimo specialisto pozicijos ir per 10 mėnesių šioje įmonėje tapau komandos vadovu“, – sako intensyvius mėnesio trukmės svetainių kūrimo kursus baigęs M. Butkevičius.
IT mokymai – su konkrečiu tikslu
J. Abdulajev pabrėžia, kad IT dalykų mokymasis yra sėkmingas tuomet, kai mokymasis yra orientuotas į konkrečius tikslus – persikvalifikuoti, siekti naujų kompetencijų ir įsilieti į darbo rinką. Dėl šios priežasties „Vilnius Coding School“ ne tik suteikia galimybę mokytis, bet ir bendradarbiaudami su dauguma IT/programavimo įmonių Lietuvoje, užtikrina besimokantiems galimybę susipažinti ir parodyti savo sugebėjimus potencialiems darbdaviams. Kitas labai svarbus aspektas, pasak eksperto, yra pojūtis, kad IT sfera atkakliai skverbiasi į visas profesines sritis, tad IT žiniomis suinteresuoti turi būti ne tik pavieniai asmenys, bet ir darbdaviai, besirūpinantys įmonės konkurencingumu ir darbuotojų kompetencija.
„Programavimo mokosi ir profesionalai, kuriems prireikia įgyti papildomų kompetencijų (programavimo, duomenų analitikos, testavimo, dizaino ar projektų valdymo temomis), dėl to, kad keičiasi pareigybės ar darbo specifika. Turime atvejų, kuomet įmonėje tam tikros darbo pozicijos tapo neaktualios ir darbdaviai organizavo programavimo mokymus darbuotojams, kad šie persikvalifikuotų ir neprarastų darbo vietos“, – sako specialistas.
„Per tris veiklos metus trijuose Lietuvos miestuose esame išleidę virš 1500 studentų. Vien tik Vilniuje kas mėnesį vienu metu mokosi daugiau nei 100 žmonių – dažniausiai tai jokių programavimo pagrindų neturintys pradedantieji, norintys susipažinti su šia sritimi arba persikvalifikuoti norintys kitų sričių specialistai. Mūsų mokyklos veikia Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Rygoje bei yra atviros visiems karjeros pokyčius planuojantiems suaugusiesiems, darbuotojų kompetencijas norintiems kelti darbdaviams ir pavieniams smalsuoliams“, – sako „Vilnius Coding School“ pardavimų ir plėtros vadovas J. Abdulajev.