„Akacijų alėjos“ muziejų papildys nauji asmeniniai muzikantų daiktai

Praėjusiais metais gimusį bardų festivalio „Akacijų alėja“ muzikinės šlovės muziejų, kurio pirmuoju eksponatu tapo Vytauto Kernagio rankraščio „Rugpjūčio žemuogės“, šiemet papildys net trijų atlikėjų asmeniniai daiktai. Kruopščiai atrinkti eksponatai pasakoja pačias įdomiausias istorijas ne tik apie žinomų atlikėjų muzikinę veiklą, laisvalaikį, gyvenimo būdą, bet ir apie lietuviškos muzikos ir muzikantų praeitį.

Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Jun 21, 2013, 11:12 AM, atnaujinta Mar 5, 2018, 7:47 AM

Įdomu tai, kad muziejui eksponatus šiais metais duos trys jubiliatai (60-metį jau atšventę ar dar švęsiantys atlikėjai), kurių pavardės arba sceninis vardas prasideda S raide. Tai – Kostas Smoriginas, Virgis Stakėnas ir Vytautas Babravičius-Simas. Ir visi jie liepos 13 d. lips į trylikto bardų festivalio „Akacijų alėja“ sceną. Su eksponatais iš arčiau bus galima susipažinti festivalio metu.

Eksponatas iš Tekančios saulės šalies

Muzikinės šlovės muziejui K. Smoriginas eksponatą rinko ilgai ir atsakingai. Norėta, kad daiktas būtų dalis gyvenimo, puikai atspindėtų veiklą, kuri neatsiejama nuo jį davusiojo. Nuo pat mažumės labai mėgęs žvejoti K. Smoriginas nusprendė „Akacijų alėjos“ muziejui padovanoti prieš dešimt metų iš Japonijos parsivežtą spiningą. „Mėgstu žvejoti. Patinka toks laisvalaikis. Ir nėra svarbu, ar pagausiu ką, ar ne... Mėgstu patį procesą. Atsimenu, kai žvejodavau su Tėvu. Jis man buvo padaręs patogią bambuko meškerę“, – pasakojo K. Smoriginas. Su muziejui duodamu eksponatu buvo ištrauktas ne vienas laimikis. Tačiau didžiausias jų – 1,5 kg ešerys. Per penkias dešimtis žvejybos metų K. Smoriginui teko laimė ištraukti ir daug stambesnių žuvų, kurių didžiausia – 8,5 kg sverianti lydeka.

Daiktai, sušildyti rankų

V. Stakėnas „Akacijų alėjos“ muziejui nusprendė padovanoti net kelis eksponatus: paties atlikėjo rankomis siuvinėtą beisbolo kepuraitę ir panaudotų gitaros stygų rinkinį (1979–2009 m.). Beisbolo kepuraitė – tipiškas suvenyras, kurį atlikėjas 1991 m. parsivežė iš didžiulio folkmuzikos festivalio Kanadoje. „Grįžęs namo sumaniau įprasminti drobinį antkaktį savo simboliais. Nusižiūrėjęs muzikos žurnaluose, sukūriau emblemą. Gitaros siluetas – savaime aišku, o užrašais ištransliavau savo meilę country ir folk muzikos stiliams. Nuo to laiko ji penkias vasaras dengė „siuvinėtojo“ galvą visuose jo muzikos įvykiuose...“ – kepuraitės istoriją pasakojo V. Stakėnas. Paklausus apie stygas, kurios sužymėtos skaičiais ir raidėmis, atlikėjas paaiškino: 1, 2, 3, 4, 5, 6 – stygų eilės numeriai, 12, 13 – stygų storis, X – trūkusi ir kartą rišta, N – naudota, bet netrūkusi, 0 (t. y. nežymėta) – arba nutrūkusi taip, kad nebeįmanoma surišti, arba dar tinkama iš bėdos naudoti... Visos šios stygos pasakoja įdomius istorinius faktus – apie skausmingą muzikantų nepriteklių, apie iš užsienio atvykusių muzikantų dalijimusi ne tik naujomis, bet ir atidirbusiomis gitarų stygomis.

„Kai pats išvažiuodavau į užsienį, pirkinys Nr.1 būdavo, žinoma, stygos. Brangu, todėl taupiau – trūkusią rišdavau. Kartais net ne kartą. Vėliau neberišau, bet neišmesdavau – atiduodavau jauniems muzikantams. Arba tiesiog saugojau medinėje dėžutėje kaip kokią relikviją...“ – atviravo atlikėjas. Anot jo, praėjo daug laiko, kol išmokta stygas keisti ne tada, kai nutrūksta, o kai nebebūna tinkamos naudoti... „Iki šiol gitaros stygų keitimo procesas man – šventa apeiga“ – sakė V. Stakėnas.

Mena muzikos instrumentų stygiaus laikus

V. Babravičius-Simas svarstė, ar muziejui duoti šiaudinę skrybėlę, kuri jo, kaip atlikėjo, tapatybės dalis, ar lūpinę armonikėlę. Nugalėjo pastaroji. „Ši armonikėlė įsigyta 1979–80 m., deficito laikais. Stropiai susiuvau dėkliuką, kad jis saugotų tokį brangų daiktą. Armonikėle grojau iki 1984 m.“, – pasakojo V. Babravičius-Simas. Ant muziejui dovanojamos lūpinės armonikėlės medinio rėmelio paties atlikėjo rankomis išrėžtas slapyvardis Simas. Anot atlikėjo, šis autentiškas eksponatas mena muzikos pasaulio instrumentų stygiaus laikus. Šalia lūpinės armonikėlės V. Babravičius-Simas muziejui dovanoja ir 1991–92 m. Vilniuje pagamintus, ribotu kelių šimtų egzempliorių tiražu išspausdintus trispalvės spalvų lipdukus su atlikėjo logotipu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.