Edukologijos universiteto bendruomenė pasakė, su kuo nori jungtis

Siekis, kad LEU taptų VDU Švietimo akademija Vilniuje, neatitinka Seimo patvirtinto valstybinių universitetų tinklo optimizavimo plano nuostatų, pabrėžia Švietimo ir mokslo ministerija.

 Dėl LEU netyla aistros. Jungtis su juo nori ir VDU, ir VU. 
 Dėl LEU netyla aistros. Jungtis su juo nori ir VDU, ir VU. 
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 6, 2017, 1:01 PM, atnaujinta Sep 6, 2017, 4:33 PM

Lietuvos edukologijos universitete rugsėjo 6 d. kviečiamas LEU bendruomenės susirinkimas, kurio metu numatoma balsuoti dėl LEU tapimo VDU Švietimo akademija Vilniuje. 

Didžioji dalis LEU kolektyvo, tiek akademinių, tiek neakademinių darbuotojų, pasakė norinti, kad LEU taptų VDU Švietimo akademija, veikiančia Vilniuje. Kad LEU jungtųsi su VDU ir taptų VDU Švietimo akademija Vilniuje, pritarė 90,17 proc. balsavusiųjų (211 iš 234).

„Seimo patvirtintame plane yra pasakyta, kad švietimo ir ugdymo moksliniai tyrimai ir pedagogų rengimas turėtų būti sutelkti klasikiniuose universitetuose ir Šiaulių universitetiniame mokslo centre, išvengiant dubliavimo miesto mastu.

Vilniuje didžiausias mokslo potencialas neabejotinai yra sutelktas klasikiniame Vilniaus universitete, kuris aktyviai plėtoja pedagogų rengimo programas ir rengiasi atlikti vieno svarbiausių nacionalinių pedagogų rengimo centrų misiją“, – sako švietimo ir mokslo viceministras Giedrius Viliūnas. 

Kaip pabrėžia viceministras, alternatyvos, dėl kurių turėtų diskutuoti LEU bendruomenė, yra dvi. Susijungimo su VDU atveju – tai LEU universiteto ar jo dalies persikėlimas į Kauną. Kita alternatyva galėtų būti LEU ar jo dalies įsiliejimas į Vilniaus universitetą.

2017 m. birželio 29 d. LR Seimo patvirtintame valstybinių universitetų tinklo optimizavimo plane numatyta Vilniuje ir Kaune sutelkti po vieną klasikinį, plačios aprėpties tyrimų universitetą. Šiuose miestuose taip pat gali veikti profiliniai technologijos, sveikatos mokslų ir menų universitetai.  

Sako apsisprendę jau seniai

„Pas mus šiandien vyksta ne koks nors apsisprendimo renginys, mes sušaukėme mūsų bendruomenės narius tokiai apklausai, kas iš jų daugiau linkę pasisakyti už mūsų buvimą kaip Švietimo akademijos Vilniuje, nes pusantrų metų jau vyksta derybos (dėl jungimos – BNS) su VDU“, – BNS sakė LEU rektorius Algirdas Gaižutis. 

Jis pabrėžė, kad jo vadovaujamas universitetas nebesprendžia, su kuria aukštąja mokykla jungtis, apsisprendimas padarytas prieš pusantrų metų. 

Kalbėdamas apie švietimo ir mokslo viceministro pasiūlytas alternatyvas LEU rektorius teigė, kad neoptimaliausias ir žalingiausias veiksmas būtų skaldyti universitetą. 

Papiktino VU elgesys

A.Gaižutis BNS sakė buvęs šokiruotas, kaip į LEU rengiamą susirinkimą reagavo Vilniaus universitetas. 

„Prieš pat mūsų būsimą pasitarimą jau atsirado toks tekstas iš Vilniaus universiteto atskiriems žmonėms, kuris mane tiesiog šokiravo. 

„Vilniaus universiteto rektorius Artūras Žukauskas, atsižvelgdamas į studentų priėmimo rezultatus, 11 proc. išaugusį valstybės finansuojamų studentų skaičių ir Vilniaus universiteto strateginio veiklos plano uždavinius plėtoti Edukologijos akademiją, artimiausiu metu ketina ieškoti naujų komandos narių akademinėms pareigoms šioje akademijoje užimti. Matydami jus potencialia kandidate (laiškas skirtas moteriai) kviečiame susipažinti su akademinio personalo konkurso VU tvarka (...). Pasirašo Ramunė Stankevičienė, Žmogiškų išteklių skyriaus vadovė. Negalvočiau, kad čia nesuderinti su rektoriumi tie tekstai“, – sakė LEU rektorius. 

Jis svarstė, kad iš ministerijos pranešimas, ir Vilniaus universiteto atstovės pasirašyti laiškai pasirodė, kad sukeltų įtampą LEU. 

Iki metų galo turės parengti priemones

Seimas yra patvirtinęs universitetų optimizavimo planą, pagal kurį valstybinių universitetų liks mažiau nei pusė iš šiuo metu veikiančių 14. Vilniuje ir Kaune gali būti po vieną klasikinį, plačios aprėpties tyrimų universitetą. Nurodyta, kad šiuose miestuose taip pat gali veikti profiliniai technologijos, sveikatos mokslų ir menų universitetai. 

Siūloma išlaikyti Klaipėdoje ir Šiauliuose regionų poreikius atitinkančius ir savo išskirtinumu pasižyminčius universitetinio mokslo centrus, jie galėtų būti kitų universitetų padaliniai. Pagal nutarimą, švietimo ir ugdymo moksliniai tyrimai bei pedagogų rengimas turi būti sutelkti klasikiniuose universitetuose bei Šiaulių universitetiniame mokslo centre, išvengiant dubliavimo miesto, regiono ir šalies mastu. 

Vyriausybei pasiūlyta iki šių metų gruodžio 1 dienos parengti plano įgyvendinimo priemones ir kitus teisės aktus.  

Jokių užkulisinių žaidimų

Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augutis patikino, kad neteisūs tie, kurie sako, kad sprendimai dėl jungimosi priimami bendruomenei už nugaros. 

„Niekas niekam nieko nedaro už nugaros. Manau, kad LEU sprendimas, kad turi balsuoti bendruomenė, yra logiškas demokratinėje visuomenėje, ypač akademinėje bendruomenė. 

Tegul pasako LEU bendruomenė, ko išties nori. Tikrai nėra jokių užkulisinių žaidimų", - sakė J.Augutis. 

Bendruomenė sukilo 

Kaip pavasarį rašė Lrytas.lt, praėjus keliems mėnesiams po to, kai LEU rektorius Juozas Gaižutis ir VDU rektorius Juozas Augutis sutarė dėl jungimosi, LEU bendruomenėje kilo pasipriešinimas. 

Dviejų fakultetų ir dar vieno fakulteto vienos katedros kolektyvai paskelbė neįsivaizduojantys savo ateities su VDU.

LEU Ugdymo mokslų fakultetas, Socialinės edukacijos fakultetas ir Humanitarinio ugdymo fakulteto Lietuvos istorijos katedra balsavo už tai, kad LEU jungtųsi su Vilniaus universitetu, o ne su VDU.

„Balsavo visos katedros, kai kurios netgi 100 procentų, kai kuriose buvo susilaikiusiųjų. Mūsų supratimas toks: jei lieka du pedagogų rengimo centrai – Vilniuje ir Kaune, mes įsivaizduojame darbą su VU. Turime ir šešeriems metams akredituotų programų, mūsų daug studentų iš Vilniaus krašto, Aukštaitijos, turime daug bendrų darbų su VU“, – gegužę aiškino Ugdymo mokslo fakulteto tarybos doc. pirmininkė Rita Petkevičienė.

Tuomet ji sakė, kad prieš dvejus metus pradėta kalbėti apie galimas permainas, tuomet kalbėta ir apie jungimąsi su VDU.

„Tačiau tuomet dar nebuvo kalbama, kad liks tiek mažai universitetų. O pastaruoju metu buvo justi forsavimas, bendras dviejų universitetų Statutas buvo patvirtintas neaptarus su akademine bendruomene“, – kas užkliuvo daliai LEU bendruomenės, aiškino R.Petkevičienė. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.