Paskutinė vinis į vienybės karstą: raudonomis linijomis paženklintas opozicijos planas subliuško

2023 m. rugsėjo 13 d. 16:16
Prasidėjus naujam politiniam sezonui opozicinių Seimo frakcijų atstovai antradienį susirinko į neformalų pasitarimą. Jame, regis, įkalta paskutinė vinis į opozicijos lyderio karstą. Dar pavasarį kelių politikų iniciatyva bandyta atgaivinti idėja suvienyti opozicijos pajėgas virto šnipštu – sutarimo nebėra ne tik dėl opozicijos veido, bet ir dėl interpeliacijų Vyriausybei bei ministrams.
Daugiau nuotraukų (18)
Šios kadencijos Seimas opozicijos vienybės matė mažai.
2021-ųjų kovą Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) bei Darbo partijos frakcijos buvo pasirašiusios opozicinių frakcijų koalicijos susitarimą. Nutarta opozicijos lyderį rinkti rotaciniu būdu. Opozicijos lyderio pareigas pirmasis eiti pradėjo tuo metu valstiečių frakcijai priklausęs Saulius Skvernelis.
Tiesa, ekspremjerui su dar devyniais parlamentarais pasitraukus iš valstiečių frakcijos, Seimas tuomet rudens sesiją pasitiko jau be opozicijos lyderio. Ta pati situacija – ir 2023-ųjų rudenį.
Seimo pavasario sesijos metu, balandžio mėnesį, Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ tuometis seniūnas Algirdas Butkevičius ir opozicine pasiskelbusios Mišrios Seimo narių grupės seniūnė Agnė Širinskienė nutarė suremti pečius ir pabandyti grįžti prie opozicijos lyderio idėjos.
Su tokiu pasiūlymu linkusi buvo sutikti tik Darbo partijos frakcija. LVŽS spyriojosi dėl partijos pirmininko Ramūno Karbauskio nesutarimų su S.Skverneliu, o Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) apskritai nematė prasmės vienytis.
Niekas nepasikeitė.
Opozicija prieš antrąjį Seimo rudens sesijos posėdį antradienį susitiko neformaliai pasikalbėti apie darbus. Iš kiekvienos frakcijos – po du narius. Tiesa, šiame pasisėdėjime opozicijos lyderio klausimas apskritai nebuvo paliestas, visos diskusijos numarintos.
„Ne, tikrai niekas nevyksta. Beviltiška grįžti prie šito klausimo. Visi jau startavo su rinkimais“, – portalui lrytas.lt tvirtino demokratas A.Butkevičius.
Jis prisipažino bandęs matuoti temperatūrą kitų opozicinių frakcijų tarpe, tačiau, neoficialiai pasišnekėjęs su valstiečiais, suprato, kad situacija yra beviltiška. Opozicijos lyderiu politikas teigė matęs S.Skvernelį, tačiau iki pavardžių ar rotacijos klausimo net nebuvo prieita.
„Pamačiau, kad yra beviltiška toliau tęsti pokalbį. Kiek mačiau, sutarimo nebus“, – apgailestavo A.Butkevičius.
Demokratas atkreipė dėmesį, kad didelio noro burtis po bendru opoziciniu skėčiu nedemonstravo nė viena frakcija, tačiau, nors labiausiai priešinosi valstiečiai ir socialdemokratai, pastaruosius esą dar būtų galima įtikinti, o su LVŽS padėtis – komplikuota.
Valstiečių atstovai tuomet esą atsakė, kad šį klausimą turėtų kelti aukštesniu – partijos tarybos – lygiu, o ten praeiti R.Karbauskio barjerą šansų tiesiog nebuvo.
Savo ruožtu LVŽS frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė tikino su niekuo nesikalbėjusi nei vasarą, nei rudenį, todėl stebėjosi tokiais A.Butkevičiaus teiginiais.
„Nežinau, kodėl jam toks įspūdis susidaro, su manimi niekas nesikalbėjo“, – portalui lrytas.lt sakė A.Norkienė.
Tuo tarpu socialdemokratai neslėpė neturintys jokio noro demonstruoti įsivaizduojamą opozicijos vienybę. Ilgametis socialdemokratas Algirdas Sysas akcentavo, kad jei opozicija nesugebėjo susitarti per trejus metus, paskutinieji, o dar ir priešrinkiminiai, tikrai nebus tinkamas metas.
Pasak politiko, opozicijos lyderio rotacijos klausimas taip pat nebeaktualus, nes šiam Seimui praktiškai liko dvi sesijos, o nė viena partija nenorės, kad opozicijos balsas svarbiausiu metu būtų atiduotas vienam asmeniui.
„Netikiu. Aš netikiu stebuklais. Aš jau tiek gyvenu, kad stebuklais netikiu, – paklaustas, ar tokiu atveju, jei likusios opozicinės frakcijos vis dėlto susitartų ir susivienytų, socialdemokratai jungtųsi, juokėsi A.Sysas. – Čia yra oro virpinimas ir pumpavimas raumenų, kurių nėra. Viskas, kas rugsėjo 10 dieną, likus metams iki rinkimų, prasidėjo, yra rinkiminis šou.“
Su tuo sutiko ir Darbo partijos frakcijos lyderis Andrius Mazuronis. Opozicijos lyderio idėja, kaip pareiškė jis, jau yra palaidota.
„Niekas šito klausimo neiškėlė, nes niekas nemato galimybės, kad kažkam pavyktų susitarti, ypatingai, turint omenyje, jog mes labai intensyviai įeiname į rinkiminį ciklą. Prasideda žaidimas, kuriame – kiekvienas už save. Politinis apsistumdymas yra prasidėjęs ir opozicijoje, tą, matyt, reikia pripažinti“, – portalui lrytas.lt sakė A.Mazuronis.
Politikas patvirtino, kad pavasarį vyko neformalūs pokalbiai dėl opozicijos lyderio, kuriuose Darbo partijos frakcija dalyvavo, tačiau pamatę, kiek kitos politinės jėgos turi raudonų linijų, „darbiečiai“ suprato – nieko čia nebus.
„S.Skvernelis nešneka su R.Karbauskiu, R.Karbauskis – su S.Skverneliu, socdemai išvis su niekuo nesišneka, sakė, kad jų išvis niekas nedomina. Sudėkite visas raudonas linijas ir net teorinių šansų nebelieka“, – pažymėjo jis.
Opozicinių frakcijų atstovų susitikime nieko nekalbėta ir apie garsiai pavasarį bei vasarą laidytus grasinimus interpeliuoti ne vieną ministrą, o galiausiai – ir visą Vyriausybę. Visi pakalbinti politikai aiškino, kad sutarimo nebėra ir šiuo klausimu.
„Manau, kad dabar būtų visiškai netikslinga kelti šitą klausimą, nes matome, kokia yra geopolitinė situacija, laukia mokestiniai įstatymo projektai, biudžetas. Reikia pasižiūrėti atsakingiau į dabartinį politinį lauką“, – dėstė A.Butkevičius.
A.Mazuronio manymu, Vyriausybę interpeliuoti siekę valstiečiai pasiskaičiavo, kad balsų nepakaks, o demokratai pritilo, nes nenori palaikyti jokios idėjos, kuri ateina iš valstiečių.
opozicijaSeimasAlgirdas Butkevičius
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.