Gydytoja atskleidė, kokį majonezą perka savo šeimai – jį renkantis pataria nedaryti vienos klaidos

Per Velykas ant dažno šventinio stalo rastume tiek baltos mišrainės dubenį, tiek virtą liežuvį majonezo bei krienų pataluose, o ir įdaryti kiaušiniai be majonezo kepurės neįsivaizduojami.

 Majonezas.<br> 123rf nuotr.
 Majonezas.<br> 123rf nuotr.
E.Gavelienė.<br>Pranešimo autorių nuotr.
E.Gavelienė.<br>Pranešimo autorių nuotr.
 O. Suchočeva.<br>Pranešimo autorių nuotr.
 O. Suchočeva.<br>Pranešimo autorių nuotr.
L.Barčaitė.<br>Pranešimo autorių nuotr.
L.Barčaitė.<br>Pranešimo autorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

2023-04-05 08:15, atnaujinta 2023-04-05 08:36

Gardus, bet kaloringas padažas, pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, neturėtų būti kasdienio mūsų raciono dalis, tačiau per šventes nevertėtų bijoti ragauti tradicinių lietuviškų patiekalų.

O tiems, kurie itin skaičiuoja kalorijas, prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė pataria, kaip gardinti patiekalus liesesniais padažais.

Mažiau riebalų – daugiau priedų

Majonezo įvairovė tokia didelė, kad stovint prie parduotuvės lentynos tikrai sunku išsirinkti tinkamiausią. Dažnai pirkėjai turi savo mėgstamiausius, kuriuos perka nesigilindami į etiketes, tačiau gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė vis tik siūlo jas paskaityti.

„Daug kas nustemba, bet daugiau įvairių priedų būna mažesnio riebumo majoneze. Visi jie yra vartotini ir leistini, tik svarbu, kad jų nebūtų labai daug. Be to, tam tikri žodžiai etiketėse: „modifikuotas“ ar „derva“ gali kelti nepagrįstai neigiamas asociacijas.

Tarkime, modifikuotas krakmolas yra tikrai ne genetiškai modifikuotas produktas. Tiesiog krakmolo molekulėje yra pakeistos kelios jungtys, kad pramoniniuose gaminiuose jis galėtų geriau atlikti savo funkciją – sutirštinti produktą.

Ksantano ar guaro (pupenių) dervos taip pat yra visiškai natūralūs produktai, kurių paskirtis – lygiai tokia pati: tai tirštikliai ir stabilizatoriai. Verta atkreipti dėmesį nebent į retai produktuose pasitaikantį natrio benzoatą, kuris naudojamas kaip konservantas – šis priedas nerekomenduojamas vaikų mityboje, nes gali išprovokuoti alergines ar į alergines panašias reakcijas“, – įspėja dietologė.

Dietologė savo šeimai perka tradicinį riebų majonezą (60–80 procentų), nes jame mažiau sudėtinių dalių: priedų ir konservantų.

„Juk majonezas gaminamas tik iš aliejaus, kiaušinių trynių, garstyčių, acto ir trupučio druskos, cukraus. Tačiau jei riebumas vos 40–50 procentų, jo sudėtyje yra daugiau priedų.

Jei nusiperkate pusriebį majonezą manydami, kad jo galėsite suvalgyti dvigubai daugiau nei riebesnio, turiu nuliūdinti – vis vien reikėtų laikytis numatyto kiekio. Vos viename valgomajame šaukšte tradicinio majonezo yra apie 70 kalorijų“, – primena gydytoja dietologė.

Švenčių maistas kaloringas, tad svarbu jo kiekis

Nors atėjus šventėms stengiamės nepersivalgyti, Velykų stalas dažniausiai būna toks gausus ir viliojantis, kad saiko jausmą pamirštame. Gydytoja dietologė pataria dėl to per daug nesigraužti, nes kalorijų dienos normos išlaikyti vis vien nepavyks. Tiesiog reikėtų stengtis ragauti mažesnius patiekalų kiekius, nepamiršti fizinės veiklos.

„Kiekviena šalis turi tradicinių patiekalų, kurie ir turėtų būti ruošiami tradiciškai, tad pasirinkus tinkamą majonezą, maistas ant velykinio stalo neturėtų būti baubas net ir norintiems gyventi sveikiau.

Aišku, majonezas – tai papildomi riebalai, todėl, kaip ir vartojant visus riebius produktus, pageidautinas saikas. Rečiau juo mėgautis turėtų sergantys cukriniu diabetu, nutukimu, sergantys ar turintys polinkį sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis“, – pataria gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė.

Majonezą galime maišyti su natūraliu jogurtu

Pasak kulinarijos technologės Linos Barčaitės, majonezas vertinamas per daug kritiškai, nors jis gaminamas iš natūralių produktų.

„Aliejaus į jį dedama dėl stabilumo, kiaušinių – dėl tolygaus riebalų pasiskirstymo, actas ir garstyčios reikalingi rūgštingumui sureguliuoti. Itin atidžiai skaičiuojantys kalorijas gali majonezą maišyti su natūraliu jogurtu arba pasigaminti majonezą iš avokadų: tada aliejaus reikės gerokai mažiau. Tokiam majonezui prireiks dviejų gerai prinokusių avokadų, dviejų šaukštų aliejaus, šaukšto citrinos sulčių, šaukštelio garstyčių ir druskos bei pipirų pagal skonį – visus ingredientus tiesiog suplakite“, – sveikatai palankesne majonezo alternatyva dalijasi L. Barčaitė.

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva primena, kad norintys natūralesnio majonezo pirkėjai gali rinktis ekologišką ar be konservantų – ši informacija nurodoma prie pavadinimo.

„Veganiškos mitybos besilaikantys žmonės prekybos centruose jau gali rasti ir 100 proc. veganiško bei sojų majonezo. Prieš šventinį apsipirkimą verta pasidomėti šiuo metu galiojančiais ypatingais pasiūlymais, nuolaidomis ir iš anksto apgalvoti, kokių pirkinių jūsų šventiniam stalui reikės“, – sako O. Suchočeva.

Kulinarijos technologė L. Barčaitė siūlo pasigaminti sveikatai palankesnio majonezo iš grūdėtosios varškės.

Majonezas iš grūdėtosios varškės

Reikės:

  • 400 g grūdėtosios varškės;
  • 2 vnt. kiaušinių;
  • 4 šaukštelių garstyčių;
  • 4 šaukštelių citrinos sulčių;
  • druskos, pipirų – pagal skonį;
  • krapų papuošimui.

Kaip gaminti

Dubenyje išmaišykite grūdėtąją varškę, garstyčias ir citrinos sultis. Įdėkite dar karštus virtus kiaušinius ir virtuviniu trintuvu sutrinkite iki vientisos masės.

Majonezą pagardinkite druska ir pipirais, papuoškite krapais ir laikykite sandariame indelyje.

Sunaudokite per 3–4 paras.

Skanaus!

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.