„Vasara – geriausias metas kulinariniams eksperimentams, ypač su šviežiomis daržovėmis, kurių dabar turime itin platų asortimentą. Pastebime, kad pastaruoju metu populiarėja ne tik tradiciniai, bet ir įmantresni
receptai.
Pirkėjai dairosi į kitų šalių virtuves, ieško vis įdomesnių skonių ir bando juos pritaikyti savo namuose, naudodami populiarias daržovės, įdomesnius ingredientus ar prieskonius“, – kalba Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė.
Ypač patiks mėgstantiems aštriau
Kaip teigia maisto ekspertė, korėjietiškai paruošti kopūstai – kimčiai, vienas populiariausių azijietiškų daržovių receptų.
Šis patiekalas yra puiki alternatyva tradiciniams lietuviškiems raugintiems kopūstams. O ir gaminami jie gana panašiai – kimčiai yra ruošiami fermentacijos būdu, kitaip tariant, rauginant.
Šia technika paruošti kopūstai – labai universalūs, jie gali būti valgomi ir vieni, naudojami kaip garnyras prie pačių įvairiausių mėsos ar žuvies patiekalų. Juos populiaru dėti į ryžių dubenėlius ar azijietiškų makaronų patiekalus, sriubas.
Kimčiai išsiskiria aitriu skoniu, todėl patiks tiems, kurie mėgsta valgyti aštriau. Ir nors paprastai šis patiekalas yra gaminamas iš Pekino kopūstų, V.Juodkazienė tikina, jog
kimčių gamybai puikiai tinka ir lietuviški kopūstai.
„Kimčiai tradiciškai gaminami iš kopūstų, morkų, svogūnų ar ridikėlių, kurie sumaišomi su iš česnakų, imbierų, aitriųjų paprikų ir žuvies padažo pagamintu pagardu. Juo daržovės užpilamos ir paliekamos fermentuotis. Tinkamai paruošti kimčiai gali būti valgomi visus metus. Be to, kimčiai yra ne tik skanūs, bet ir suteikia daug naudos sveikatai“, – pasakoja V.Juodkazienė.
Taip paruoštuose kopūstuose gausu cholino, kuris yra natūralus junginys, gyvybiškai svarbus ląstelėms, raumenims, nervų sistemai, atminčiai ir net nuotaikai palaikyti. Kimčiuose taip pat daug vitamino K, kuris padeda kraujo krešėjimui ir stiprina kaulus.
Kimčių vartojimas gerina širdies darbą, padeda virškinimui ir stiprina imuninę sistemą.
Prie visko derantis garnyras
Dar vienas pasaulyje mėgstamas azijiečių patiekalas – korėjietiškos
morkos. Kaip teigia maisto ekspertė, šio patiekalo istorija – labai įdomi. Korėjietiškų morkų receptas itin panašus į
kimčių. Paprasčiausiai Pekino kopūstas pakeistas šiaudeliais pjaustytomis morkomis, pagardintomis acto, aliejaus, įvairiausių prieskonių ir česnako padažu.
Netrukus šių morkų receptas paplito visame pasaulyje. Dažniausiai šiuo būdu paruoštos
morkos yra naudojamos kaip garnyras prie įvairiausių mėsos ar žuvies patiekalų, jos puikiai dera ir su ryžiais.
Kaip teigia ekspertė, šis patiekalas taip pat pasižymi ir didele sveikatai teikiama nauda. Morkose esanti ląsteliena gali padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje. Be to, jose yra gausu ir vitamino A bei beta karotino. Morkų įtraukimas į kasdienį savo racioną gali sumažinti diabeto riziką, gerinama ir akių sveikata.
V.Juodkazienė siūlo šių dviejų patiekalų pasigaminti ir namuose ir dalijasi keliais nesudėtingais receptais.
Korėjietiški kopūstai – kimčiai
Reikės:
- Pekininio arba paprasto kopūsto
- aitriosios paprikos dribsnių
- 2 česnakų
- 2 vidutinio dydžio svogūnų galvų
- morkos
- imbiero šaknies
- saujos česnakų laiškų.
Kaip gaminti
Pirmiausiai stambiai supjaustykite kopūstą. Į didelį indą pilame vandens ir jį pasūdome, ten pat sudedame supjaustytą kopūstą ir paliekame jį mirkti per naktį. Ryte kopūstus perplauname vandeniu – jie turi būti nepraradę traškumo, tačiau gerokai suminkštėję.
Į atskirą indą sudėkite griežinėliais supjaustytą morką, susmulkintą svogūną. Česnaką, ir imbierą sutrinkite iki vientisos masės. Visas sudėtines dalis iš abiejų indų sumaišykite su aitriosios paprikos dribsniais ir pabarstykite smulkiai kapotais česnakų laiškais. Gautą masę sumaišykite su kopūstais – norint pasiekti geriausią rezultatą, kopūstus patariama įtrinti ranka.
Viską sudėkite į pasirinktus sandarius indus (tinka ir stiklainiai), suslėkite ir pastatykite tamsioje, vėsioje vietoje.
Nors kimčius galima valgyti ir šviežius, sodresnis jų skonis atsiskleis po 3–7 dienų. Tiesa, patariama po indais su kimčiais pastatyti padėklą, nes fermentuojantis skystis gali tekėti pro viršų.
Neišsigąskite kvapo – jis gali pasirodyti specifinis. Po 3–7 dienų stiklainius galite perkelti į šaldytuvą. Ten jie toliau iš lėto fermentuosis, tačiau jau galėsite ragauti ir derinti prie pasirinktų patiekalų kaip garnyrą.
Reikės:
- 10 morkų
- 5 šaukštų aliejaus
- 1 nedidelio svogūno
- česnako skiltelės
- 0,5 šaukštelio cukraus
- 1 arbatinio šaukštelio druskos
- 1 arbatinio šaukštelio juodųjų pipirų
- 1 arbatinio šaukštelio sumaltų kalendros sėklų
- aitriosios paprikos
- 2,5 šaukštelio acto
Kaip gaminti
Pirmiausiai nedideliais šiaudeliais supjaustykite morkas ir sudėkite jas į didelį dubenį. Tuomet susmulkinkite svogūną, česnaką ir aitriąją papriką – viską atsidėkite į šalį.
Tuomet nedidelėje keptuvėje įkaitinkite aliejų, suberkite ten svogūnus ir pakepinkite, kol šie karamelizuosis. Po kelių minučių nuimkite juos nuo ugnies.
Į svogūnus įpilkite druskos, cukraus, juodųjų pipirų, kalendrų, sudėkite smulkintus aitriąją papriką ir česnaką. Viską gerai išmaišykite. Gautą mišinį pilkite ant morkų, viską pagardinkite actu ir palikite, kol
morkos atvės.
Galiausiai viską sudėkite į pasirinktus sandarius indus (tinka ir stiklainiai), suslėkite ir pastatykite tamsioje, vėsioje vietoje.
Sodriausią skonį šios
morkos įgauna praėjus kelioms dienoms po pagaminimo.
Skanaus!