Lietuvos rinktinės fantastika „Eurobasket“: nuo -18 iki pergalės

Lietuvos rinktinė pateko į ketvirtfinalį.<br>fibaeurope.com
Lietuvos rinktinė pateko į ketvirtfinalį.<br>Gintaro Šiupario nuotr.

Modestas Krukauskas

Jun 22, 2015, 2:11 PM, atnaujinta Oct 29, 2017, 9:39 PM

Tragedija, viltis ir nervų karas. Tokiomis nuotaikomis pirmadienio vakarą gyveno Lietuvos moterų krepšinio rinktinės sirgaliai. Dėl išlikimo Europos čempionate su Serbija šiandien kovojusi mūsų šalies ekipa sužaidė visiškai skirtingus keturis kėlinius – pradžioje leidusi varžovėms šėlti, lietuvės atsiliko net 12:30, tačiau jau po dviejų kėlinių pasivijo oponentes ir galiausiai paskutinėmis dvikovos sekundėmis šiaip ne taip nugalėjo serbes 73:72 (17:32, 20:8, 15:14, 21:18). Tad Lietuva namo pasiuntė su dviem laimėjimais likusią Slovakiją, o pati, su trimis laimėjimais, užėmusi antrąją vietą antrojo etapo F grupėje, varžysis ketvirtfinalyje ir tęs kovą dėl kelialapio į 2016-ųjų Rio de Žaneiro olimpiadą. Mūsų varžovėmis ketvirtfinalyje bus E grupėje trečiąją vietą laimėjusi Baltarusija.

Nuo minus 18 iki pergalės – tokį kelią pirmadienio vakarą Vengrijoje ir Rumunijoje vykstančiame Europos krepšinio čempionato antrojo etapo mače nuėjo Manto Šerniaus vedama Lietuvos krepšinio rinktinė.

„Žinojome šių rungtynių kainą. Dėl to tokia pradžia buvo nervinga, panelės buvo įsitempusios, praleidome daug lengvų taškų. Džiaugiuosi, kad turime charakterį, kurį parodėme jau trečiose ar ketvirtose rungtynėse. Užsigrūdinome taip, kad galime žaisti su kuo norime“, – po rungtynių sakė Lietuvos moterų rinktinės treneris M.Šernius.

Lyg apsnūdusios ir nesuprantančios dvikovos svarbos lietuvės per pirmąjį kėlinį serbėms leido šokti ant savo galvų ir iš jų vyti virves – varžovės taikliai metė tritaškius, mūsiškės klydo ir Serbija pirmojo ketvirčio pabaigoje pirmavo net 30:12.

Gavusios pylos nuo stratego M.Šerniaus 7-ąją pirmo kėlinio minutę mūsų atstovės suskubo vyti Serbiją, kuriai pergalė nebuvo žūtbūtinis reikalas. Labiausiai per du kėlinius įsiminė paskutinė antrojo kėlinio sekundė, kai nuo vidurio aikštės tritaškį įsūdė S.Okockytė, o skirtumas sumenko iki 37: 40.

Po didžiosios pertraukos mūsiškės spurtavo 6:0 ir persvėrė rezultatą 43:40. Nuo to momento nė vienai ekipai nesisekė nutolti didesniu nei 4 taškų skirtumu. Ketvirtojo kėlinio pradžioje Serbija vis pabėgdavo tais keturiais taškais, o lietuvės vis siekė tą atotrūkį sumažinti.

Likus žaisti 2 min. serbės dar pirmavo 67:65, tačiau tuomet tritaškius smeigė V.Kuktienė ir K.Nacickaitė ir Lietuva pateikė visas pretenzijas į pergalę – 71:67. Bet galiausiai serbės sugebėjo sumažinti atsilikimą iki 70:71. Lietuvės paskutinę kėlinio minutę pabėgo 73:70, bet serbės, likus varžytis 17 sek., sumažino skirtumą iki vieno taško 72:73. Nors Lietuva turėjo savo rankose kamuolį, jį prarado, bet ir serbės nesugebėjo pelnyti pergalingų taškų. Tad antrame čempionato etape lietuvės iškovojo visas tris pergales – įveikė Rusiją, Kroatiją ir Serbiją ir žengė į atkrintamuosius mačus, nors į šį etapą atkulniavo be įskaitinių taškų.

Lietuva: K.Nacickaitė 21, G.Petronytė 14 (9 atk. kam.), G.Gutkauskaitė 11, S.Okockytė 9 (9 rez. perd.), M.Grigalauskytė 7, S.Linkevičienė 6, V.Kuktienė 5.

Serbija: J.Milovanovič 14, A.Dabovič (6 rez. perd.) ir S.Petrovič (10 atk. kam.) – po 12, M.Dabovič 11, D.Butulija 9 (7 atk. kam.), T.Ajdukovič 4, T.radocaj 3, D.Page 2.

Klaidos: 17 – 17.

Dviem pralaimėjimais čempionatą pradėjusios ir ketvirtą pergalę iš eilės iškovojusios Lietuvos krepšininkės užėmė antrą vietą F grupėje bei trečiadienį ketvirtfinalyje susitiks su Baltarusijos komanda.

„Baltarusija dabar žaidžia visai kitaip, nes pasijungė natūralizuota amerikietė Lindsey Harding. Esu ją treniravęs. Ji yra supergreita. Komandą ji stumia į priekį, visa komanda priklauso nuo jos. Tačiau žaidimo planas galvoje jau dėliojasi“, – sakė M.Šernius.

Kitos ketvirtfinalio poros:

Turkija – Serbija;

Prancūzija – Rusija;

Ispanija – Juodkalnija.

Galutinė F grupės turnyro lentelė (vieta, komanda, rungtynės, pergalės, pralaimėjimai, taškų santykis, taškai):

6. Kroatija 5 0 5 312:434 5

Galutinė E grupės turnyro lentelė (vieta, komanda, rungtynės, pergalės, pralaimėjimai, taškų santykis, taškai):

6. Čekija 5 1 4 319:359 6

Keturios geriausios kiekvienos grupės komandos pateks į čempionato ketvirtfinalį.

Pirmenybių nugalėtojos iškovos kelialapį į 2016 metų vasaros olimpiadą, o 2-5 vietas užėmusios rinktinės dėl teisės žaisti Rio de Žaneiro (Brazilija) olimpinėse žaidynėse varžysis papildomame  atrankos turnyre.

Rungtynės

Pirmasis kėlinys: Lietuva – Serbija 17:32.

Nors pirmuosius taškus įmetė lietuvės, Serbijos atstovės gan greitai surado savo žaidimą ir tritaškiais padidino atotrūkį iki 11:5. Tačiau 4 min. K.Nacickaitė sumažino tritaškiu atsilikimą iki 11:8.

6 min. serbės įgijo 8 taškų persvarą, o mūsų ekipa ir toliau žaidė chaotišką bei ne itin agresyvų krepšinį – 18:10. Jau kitoje savo atakoje varžovės įgijo dviženklę persvarą – 20:10. Maža to – J.Milovanovič įmetė dvitaškį ir pridėjo vieną baudą ir Lietuvos laivas skendo – 10:23.

Tragiškas kėlinys tęsėsi – serbės 8 min. jau triuškino Lietuvą 30:12 ir sunkiai atrodė, kad mūsų rinktinės treneris Mantas Šernius turi priešnuodžių varžovėms.

Per paskutinę kėlinio minutę Lietuva šiek tiek sumažino skirtumą – 32:17. Per pirmą kėlinį Serbija įmetė 4 tritaškius iš 6, o Lietuva – 3 iš 7.

Antrasis kėlinys: Lietuva – Serbija 37:40 (17:32, 20:8).

G.Gutkauskaitė ir K.Nacickaitė įmetė dvitaškį ir tritaškį ir skirtumas 2 min. sumažėjo iki 22:32. Po keturių minučių taškų sausros, komandos galiausiai apsikeitė taškais ir serbės ir toliau turėjo dviženklę persvarą – 34:24.

7 min. po G.Petronytės pataikytų dviejų baudos metimų galiausiai skirtumas tapo vienženklis – 34:26. Nors serbės įmetė tritaškį, 8 min. varžovės gavo nesportinę pražangą ir S.Okockytė įmetė du taškus, pridėjo tritaškį ir jau 32:37.

A.Dabovič įmetė tritaškį, į jį S.Linkevičienė atsakė dvitaškiu. Paskutinėmis sekundėmis S.Okockyrė sukūrė stebuklą – įmetė fantasttišką tritaškį nuo 15 metrų nuotolio ir Lietuva po dviejų kėlinių atsiliko tik 37:40.

Trečiasis kėlinys: Lietuva – Serbija 52:54 (17:32, 20:8, 15:14).

2 min. po V.Kuktienės, K.Nacickaitės ir G.Petronytės taškų Lietuva galiausiai išsiveržė į priekį 43:40. 4 minutę T.Radocaj atsakė tritaškiu, bet S.Linkevičienė ir vėl išvedė Lietuvą į priekį 45:43. Nors serbės atsakė tritaškiu, 7 min. G.Gutkauskaitė įsodino tritaškį varžovėms ir Lietuva vėl pirmavo 48:46. Paskutinę kėlinio minutę varžovės įgijo 4 taškų persvarą, lietuvės sumažino atsilikimą iki dviejų ir nusileido 52:54.

Ketvirtasis kėlinys: Lietuva – Serbija 73:72 (17:32, 20:8, 15:14,21:18).

Ketvirtį sėkmingiau pradėjo varžovės – po M.Dabovič tritaškio serbės pirmavo 57:52, tačiau po G.Petronytės dvitaškio ir K.Nacickaitės tritaškio 2 min. buvo lygu – 57:57.

3 min.  serbės ir vėl atitrūko 61:57. Bet kaip ir turėjo būti,  Lietuva išlygino skirtumą 4 min. – 63:63. Likus kovoti 4 min. rezultatas buvo lygus 65:65.

Likus kovoti 2 min. varžovės pirmavo 67:65, tačiau V.Kuktienė įsūdė tritaškį ir mūsų ekipa vėl išsiveržė į priekį 68:67.

Likus žaisti 2 min. serbės dar pirmavo 67:65, tačiau tuomet tritaškius smeigė V.Kuktienė ir K,.Nacickaitė ir Lietuva atitrūko 71:67.

Serbija prarado kamuolį paskutinę kėlinio minutę – lietuvės nutarė įmesti greitus taškus, tačiau nepataikė. Likus kovoti 22 sek. serbės įmetė dvitaškį ir baudą ir rezultatas tapo 71:70 Lietuvos naudai. K.Nacickaitė įmetė 2 baudos metimus – likus 17 sek. Lietuva pirmavo 73:70.

Serbės taip pat stovėjo prie baudų linijos ir sumažino atsilikimą iki 72:73. Likus žaisti 16 sek. Lietuva turėjo kamuolį, tačiau prarado kamuolį.

--------------

Ispanija, Rusija ir Serbija jau užsitikrino kelialapius į ketvirtfinalį, kurio rungtynės bus žaidžiamos Vengrijos sostinėje Budapešte, o Kroatija nebeturi galimybių patekti į kitą etapą. Dėl ketvirtojo kelialapio F grupėje varžosi Lietuva ir Slovakija.

Lietuvos krepšininkės bilietą į Budapeštą gautų, jei įveiktų serbes arba jei slovakės pralaimėtų kroatėms.

Lietuvos krepšininkių varžovės – Serbija

Lietuvos moterų krepšinio rinktinė paskutinėse Europos čempionato antrojo etapo rungtynėse kovos su Serbijos komanda, kuri jau užsitikrino kelialapį į ketvirtfinalį. Lietuvių varžovės tik pastaraisiais metais priartėjo prie Europos krepšinio lyderių, o jų ryškiausia asmenybė yra trenerė Marina Maljkovič – legendinio trenerio Božidaro Maljkovičiaus duktė.

Vejasi Europos lyderes

Lietuvos rinktinė antras iš eilės rungtynes žais su komanda, atstovaujančia šaliai, kurios moterų krepšinio laimėjimai yra nepalyginamai mažesni negu vyrų.

Nuo tada, kai 1992 metais subyrėjo Jugoslavijos Socialistinė Federacinė Respublika (nuo Jugoslavijos atskilo Slovėnija, Kroatija, Bosnija ir Hercegovina bei Makedonija), serbės nei kartu su juodkalnietėmis, nei vienos nė karto neiškovojo Europos pirmenybių medalių ir tik du sykius pateko į pasaulio pirmenybes.

Tiesa, Serbijos ir Kroatijos moterų krepšinis turi dar vieną bendrą bruožą – prie Europos lyderių abi buvusios Jugoslavijos šalys priartėjo tik pastaraisiais metais.

Geriausią rezultatą Europos pirmenybėse Serbijos krepšininkės (net ir pridėjus bendros Serbijos ir Juodkalnijos valstybės laikus, tai yra 1992-2006 m.) pasiekė užpernai, kai Prancūzijoje iki medalių pritrūko tik vienos pergalės. 2013 metais Serbijos rinktinė pirmą kartą prasibrovė į geriausiųjų ketveriukę, tačiau pralaimėjo dvejas paskutines rungtynes: pusfinalyje – Ispanijos komandai, dėl bronzos medalių – Turkijos ekipai.

Už ketvirtąją vietą Serbijos rinktinė buvo apdovanota kelialapiu į 2014 metų pasaulio pirmenybes. Jose serbės finišavo aštuntos, o tarp Europos komandų vėl buvo ketvirtos. Aukštesnes vietas užėmė tik tos pačios komandos (Ispanijos, Turkijos ir Prancūzijos), kurios Serbijos rinktinę aplenkė ir praėjusiame žemyno čempionate.

Grįžo po šešerių metų pertraukos

Buvusių Jugoslavijos respublikų rinktinės šiame čempionate labiausiai skiriasi tuo, kad Kroatijai dėl traumų atstovauja pusiau antroji komanda, o Serbija ne tik subūrė visas geriausias krepšininkes, bet ir, palyginti su praėjusiais turnyrais, sulaukė solidaus pastiprinimo: po šešerių metų pertraukos grįžusios puolėjos Sonjos Petrovič ir debiutuojančios natūralizuotos amerikietės Danielle Page.

Geriausia šių laikų Serbijos krepšininke laikoma S.Petrovič rinktinėje praėjusį kartą žaidė 2009 metais. Po to ji vis atsisakydavo arba dėl traumų, arba dėl WNBA lygos, kurioje rungtyniavo 2012 metų vasarą („Chicago Sky“ klube). Tik šiais metais S.Petrovič pasijautė pakankamai sveika ir sutiko prisidėti prie nacionalinės komandos bei kartu su kitomis geriausiomis serbių krepšininkėmis kovoti dėl olimpinio kelialapio.

189 cm ūgio S.Petrovič, kuriai dabar 26-eri, į krepšinio žvaigždyną įsiveržė labai anksti. 2007 metais serbė buvo išrinkta geriausia jauna Europos krepšininke (beje, 2008 m. šį prizą gavo Gintarė Petronytė), o šiais metais jau trečią kartą tapo Eurolygos čempione. Tiesa, du pirmuosius titulus (2009 ir 2010 m.) S.Petrovič iškovojo būdama tolima Vidnojaus „Sparta i K“ komandos atsarginė, o pastarąjį sezoną buvo rezultatyviausia Prahos USK klubo žaidėja.

Amerikiečių madai neatsispyrė

28 metų D.Page tapo pirmąja natūralizuota amerikiete, apsivilkusia Serbijos rinktinės aprangą. Iki tol tiek Serbijos moterų, tiek vyrų rinktinės sugebėjo išsiversti vien savo krepšinio auklėtiniais.

Ši puolėja nėra toks galingas pastiprinimas, kaip kai kurių kitų šalių amerikietės. D.Page niekada nežaidė elitiniuose Europos klubuose, tik vieną vasarą, ir tai labai seniai (2008 m.), rungtyniavo WNBA lygoje, o du pastaruosius sezonus atstovavo Mont de Marsano „Landes“ ekipai, užėmusiai ketvirtąją vietą Prancūzijos lygoje.

2014 metais D.Page buvo išrinkta geriausia Prancūzijos lygos užsieniete, o šiais metais pasirašė sutartį su Prancūzijos čempionu Buržo „Tango“ klubu ir kitą sezoną debiutuos Eurolygoje.

Kitos geriausios Serbijos krepšininkės irgi rungtyniauja ne pačiose stipriausiose Europos ekipose. Eurolygoje pastarąjį sezoną be S.Petrovič žaidė tik Jelena Milovanovič (Kursko „Dinamo“) ir Tijana Ajdukovič (Torūnės „Energa“).

Kitos rinktinės lyderės atstovavo Vengrijos, Turkijos arba Prancūzijos komandoms: Nevena Jovanovič – Pėčo PEAC, Tamara Radočaj – Dėro „Uni“, Ana Dabovič – „Orman“, buvusi Vilniaus TEO gynėja Milica Dabovič – Liono „Union“, kuri vos išsaugojo vietą Prancūzijos pirmojoje lygoje.

Ryškiausia žvaigždė – trenerė

Pagal sudėtį Serbijos rinktinė neprilygsta pajėgiausioms žemyno komandoms. Jos stiprybė slypi kitur. Svarbiausia šios ekipos asmenybė ir ryškiausia žvaigždė yra charizmatiškoji 33 metų trenerė Marina Maljkovič – legendinio trenerio Božidaro Maljkovičiaus duktė.

Nors dažnai garsių tėvų pasiekimai jų vaikus slegia, M.Maljkovič yra visiškai priešingas pavyzdys. Ji, regis, ne tik paveldėjo geriausias tėvo savybes, bet ir siekdama trenerės karjeros pasinaudojo jo autoritetu. Sunku įsivaizduoti, kad neturėdama garsios pavardės ir nebūdama legendinio Božos dukra, vos 23-ejų M.Maljkovič būtų galėjusi tapti Serbijos ir Juodkalnijos merginų rinktinės trenerio padėjėja, o 26-erių – vienos stipriausių Serbijos komandų Vršaco „Hemofarm“ vyriausiąja trenere.

Tačiau M.Maljkovič ne tik gavo šiuos darbus, bet ir kaskart pateisindavo pasitikėjimą. Jos patarimai padėjo Serbijos ir Juodkalnijos merginų (iki 19 m.) rinktinei tapti pasaulio vicečempione, o vadovaudama „Hemofarm“ ir paskui Belgrado „Partizan“ klubams M.Maljkovič net šešis sezonus iš eilės (2008-2013 m.) tapo Serbijos čempione.

Kitas karjeros žingsnis buvo Serbijos moterų rinktinė, kurios vyriausiąja trenere M.Maljkovič buvo paskirta 2011 metų vasarą. Atlikus paprastą aritmetikos veiksmą, nesunku sužinoti, kad jai tuo metu buvo 29-eri.

Šiame čempionate M.Maljkovič yra viena iš dviejų moterų, einančių vyriausios trenerės pareigas. Kita – Prancūzijos rinktinei vadovaujanti Valerie Garnier.

Serbijos rinktinės vizitinė kortelė

Vengrijoje. Europos čempionato pirmajame etape nugalėjo Latviją 76:60, Kroatiją 89:72, Didžiąją Britaniją 76:54, bet pralaimėjo Rusijai 53:77, antrajame etape nugalėjo Slovakiją 76:74 ir pralaimėjo Ispanijai 80:91. Naudingiausiai žaidžia S.Petrovič (13,8 tšk.), J.Milovanovič (12,5 tšk.), A.Dabovič (9,8 tšk.) ir D.Page (9 tšk.).

Europos pirmenybės. Dalyvauja 4-ąjį kartą (nuo 2006 m., kai iširo Serbijos ir Juodkalnijos valstybių sąjunga). Geriausias rezultatas – 4-oji vieta (2013 m.).

Kitos varžybos. Olimpinėse žaidynėse nedalyvavo. Pasaulio pirmenybėse dalyvavo vieną kartą (2014 m. užėmė 8-ąją vietą).

Anksčiau. Iki 1992 m. Serbijos krepšininkės žaidė Jugoslavijos Socialistinės Federacinės Respublikos (JSFR) rinktinėje, 1992-2006 m. – Jugoslavijos Federacinės Respublikos (JFR) bei Serbijos ir Juodkalnijos valstybių sąjungos rinktinėse. JSFR rinktinė laimėjo olimpinius bronzos (1980 m.) ir sidabro (1988 m.), pasaulio pirmenybių sidabro (1990 m.) ir Europos pirmenybių (keturis sidabro ir du bronzos) medalius. JFR bei Serbijos ir Juodkalnijos rinktinė nuo 1995 iki 2005 m. nepraleido nė vieno Europos čempionato, bet medalių neiškovojo.

Pernai. Serbijos rinktinė dalyvavo pasaulio pirmenybėse, todėl jai nereikėjo žaisti 2015 m. Europos pirmenybių atrankos turnyre. Per pasaulio pirmenybes Serbijos rinktinėje naudingiausiai žaidė A.Dabovič (13,6 tšk.), J.Milovanovič (12,4 tšk.) ir M.Dabovič (11,9 tšk.). Pasirengimas. Laimėjo 9 iš 11 rungtynių. Serbės pasirengimo pradžioje pralaimėjo Juodkalnijai ir Didžiajai Britanijai, bet tada žaidė vos ne antrąja sudėtimi.

Skaičius

5

Tiek serbių žaidė Jugoslavijos rinktinėje, laimėjusioje sidabro medalius 1991 metų Europos pirmenybėse – paskutiniame turnyre prieš subyrant JSFR. Paskutinį Jugoslavijos gyvavimo dešimtmetį rinktinėje žaidė panašiai Serbijos, Kroatijos bei Bosnijos ir Hercegovinos krepšinio auklėtinių, bet aiški komandos lyderė buvo bosnė Razija Mujanovič.

Citatos

Sonja Petrovič (po šešerių metų pertraukos į rinktinę grįžusi geriausia Serbijos krepšininkė): „Atstovauti savo šaliai yra kiekvieno sportininko svajonė, o mane skatina dar ir tai, kad Serbija kovos dėl olimpinio kelialapio. Tikiuosi, mano žaidimas turės teigiamą poveikį komandos rezultatams“.

Draganas Džilasas (Serbijos krepšinio sąjungos prezidentas): „Yra daug „už“ ir „prieš“, bet mano nuomone, turime sveikinti tuos, kurie nori tapti Serbijos piliečiais ir žaisti Serbijos rinktinėje. Tačiau man vadovaujant Serbijos krepšinio sąjunga griežtai laikysis nuostatos nemokėti jokio atlygio natūralizuotiems rinktinės žaidėjams. Tai svarbiausia sąlyga“.