„Išties, tokia tendencija pastebima. Ypač tarp moterų. Spuogais pradėjo skųstis tiek itin jaunos mergaitės 10-12 metų, tiek moterys iki 60 metų. Ko anksčiau visai nebuvo“, – pokalbį pradeda Lietuvoje viešėjusi kompanijos „Novexpert“ atstovė, chemijos inžinierė Zineb Ben Bella.
Anksčiau dermatologai svarstė įvairias prielaidas, dėl ko būtent vyresniame amžiuje žmones kankina
spuogai (dar kitaip vadinami akne): stresas, hormonų svyravimai, užterštas oras, netinkama
mityba.
„Tiesa, iki šiol buvo manyta, jog
mityba neturi įtakos odos bėrimui. Nei pieno produktų, nei šokolado, nei kviečių vartojimas“, – tikina ekspertė.
Tačiau pastaruoju metu mokslininkai pradėjo pastebėti ryšį tarp gyvenimo būdo ir
aknės. Prancūzų mokslininkė tikina, kad pasaulyje yra dvi populiacijos, kuriose ši problema – neegzistuoja. Tai eskimai, kurie gyvena šiaurėje ir praleidžia daug laiko itin žemoje temperatūroje. O žemesnėje temperatūroje nei – 15, tiesiog nesigamina sebumas bei lipidai ir dėl to žmogaus neberia. Bei Ramiojo vandenyno Kitavos salos gyventojai.
„Mokslininkams tapo įdomu, kodėl šie salos gyventojai tokie išskirtiniai. Todėl atliko įvairiausių tyrimų ir nustatė, jog uždarai gyvenanti bendruomenė nekenčia nuo
aknės ne dėl ypatingų genų, bet dėl to, kad maitinasi tik iš gamtos gautais produktais. Tai yra nevalgo perdirbtų produktų, ilgo galiojimo, o svarbiausia – pridėtinio cukraus“, – savo įžvalgomis dalinasi Z. Ben Bella.
Keisti, kas įmanoma
Natūralu, jog dirbant atsakingą ir krizinių situacijų kupiną darbą sunku valdyti stresą, tačiau pašnekovė ragina pradėti keisti savo gyvenimo būdą bent nuo tų dalykų, kuriuos įmanoma keisti.
„Pirmiausia, siūlau atsisakyti cukraus, riboti javų nei pieno produktų vartojimą. O po to peržiūrėti ir savo vonios spintelės kosmetikos turinį. Svarbiausia priemonių sudedamąsias dalis“, – pataria chemijos inžinierė.
Per daug priemonių
Z.Ben Bella pastebi, jog nuo
aknės kenčiančios suaugusios moterys, priešingai nei nerūpestingi paaugliai, rūpinasi savo oda, ją valo, šveičia, sausina įvairiais serumais ar rūgštimis, tačiau, anot jos, perdėtas valymas ir sausinimas dar labiau skatina spuogų dauginimąsi.
„Natūralu, jei mes oda itin sausiname ir tik vos sudrėkiname, ji gaus impulsą, kad reikia pačiai natūraliai „drėkintis“. O tai reiškia – gaminti sebumą, dėl kurio pertekliaus ir atsiranda aknė“, – vieną iš priežasčių vardija Z. Ben Bella.
Dažniausia klaida
Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Ieva Sauserytė antrina mokslininkei pritardama, kad vis daugiau suaugusių moterų užsuka į vaistinę ir ieško kosmetikos produktų
aknės pažeistai odai.
„Vis dar kone dažniausia jų daroma klaida – šalia prausiklio, veido kaukės ar taškinės, spuogus gydančios priemonės pasirinkti netinkamą kremą. Riebią ar mišrią odą turintiems derėtų rinktis drėkinantį, o ne maitinantį kremą, kuris tik dar labiau skatins inkštirų atsiradimą“, – sako farmacininkė.
Be to, su akne kovojantys ir apie raukšles jau pradėję galvoti žmonės turėtų atkreipti dėmesį į priešraukšlinių produktų sudėtį. Jame neturėtų būti aliejų bei kitų poras kemšančių elementų. Tad geriausia rinktis kosmetiką, kuri pažymėta kaip antikomedoninė.