Šioje parduotuvėje rasite tokių ledų, kurių vargiai aptiksite kitur. Mat mažoji krautuvėlė stovi prie pat „Art Galcio“ ledų fabriko, todėl į jos šaldytuvus atkeliauja ir eksperimentinės partijos.
„Kol pagaminome tokius mangų skonio ledus, kad mums įtiktų, gaminome tris keturis mėnesius. Tą rezultatą, kurio norėjome, paruošėme gal iš dviejų tonų ledų. Visi bandymai iki tol važiavo į krautuvėlę – juk šie ledai tinkami vartoti, tik ne tokie, kokių mes tikėjomės“, – pasakojo „Art Glacio“ gamybos direktorė Brigita Juodytė.
Klientai jau žino šaldytuvą, kuriame ieškoti tokios produkcijos: buvo čia ir ledų mocarelos bei džiovintų pomidorų skonio, ir su čili priedais, ir su alaus įdaru, su karamelizuotais svarainiais...
„Tačiau visi šie bandymai – daugiau dėl mūsų pačių: norėjosi pažiūrėti, o kaipgi bus. Dabar pasibandymui laboratorijoje pasidarome ir pusę kilogramo ledų, tačiau anksčiau nuostoliai būdavo didžiuliai, nes minimalus gamybos kiekis – 300 kg, – sakė B.Juodytė. – Vis dėlto, kad ir ką besukurtume, vanilė ir kakava niekada neturės konkurentų“.
Gruodį visi eina atostogų
Skamba neįtikėtinai, tačiau dirbantiems fabrike tai – kasdienybė: čia kai kurias ledų rūšis rankomis į popierėlius sukantys darbuotojai per pamainą privynioja 40 tūkst. porcijų. Kai pakavimas vyksta automatiniu būdu, supakuojama tik 10 tūkst. daugiau – 50 tūkst. – porcijų.
Prieš metus fabriko gamybos pajėgumai padidinti dukart. Kad juos visiškai išnaudotų, vadovo skaičiavimais, jie galės dirbti trejus, gal net penkerius metus.
Jei sezono metu ledus fabrike gamina keturios pamainos ištisą parą visą savaitę, tai gruodį fabrikas apskritai užsidaro – visi darbuotojai išeina atostogų. „Mūsų sezonas – pagal saulę. Standartiškai jis trunka iki rugpjūčio antros pusės. Jau tuo metu žmonės ima valgyti mažiau ledų“, – kalbėjo B.Juodytė.
„Vasarai pasibaigus eksportas krenta apie keturis kartus, Lietuvoje pardavimai smunka apie 10 kartų. Lietuviai nustoja valgyti ledus atėjus rudeniui. Šalta drėgna – ledų niekam nereikia, bet prasideda šildymo sezonas, kiek šilčiau namuose – ir vėl pradeda pirkti ledus“, – pridūrė „Art Glacio“ vadovas ir bendrasavininkis Arūnas Simutis.
Nors fabrike gaminama apie 200 skirtingų rūšių ledų, Lietuvoje šio gamintojo produkcijos daug kur nerasite – pas mus lieka vos 15–20 proc. to, kas pagaminama Vilkaviškyje. Pagrindinis fabriko klientas – vokiečiai, parduotuvių tinklą turintys ne vienoje Europos šalyje: Graikijoje, Italijoje, Ispanijoje, Anglijoje.
Vilkaviškyje pagaminti ledai pasiekia Izraelį, Kanadą, JAV. „Vos pradėję dirbti norėjome patekti į šitą rinką, – sako B.Juodytė. – O štai mūsų klientas iš Izraelio – ypač inovatyvus. Jie ir mus pačius pastūmėjo pagaminti produktus, kurių nemanėme, kad galime pagaminti. Pavyzdžiui, ledai ant pagaliuko, sorbetai atsirado tik tada, kai klientas iš Izraelio pasakė, kad jam tokios produkcijos reikia. Iki tol mums atrodė, kad mūsų įranga vaisiniams ledams netinkama“.
Izraelio rinkai vilkaviškiečiai ruošia košerinius ledus, kurių gamybą prižiūri rabinas. „Atvažiuoja rabinas, sutikrina, ar tikrai visos žaliavos košerinės, pažiūri tvarką, švarą – patikrina visus katilus. Tuo metu negalime gaminti niekam kitam, nors ir norėtume ant vienos linijos gaminti ledus žydams, o ant kitos – standartinius. Netgi dieną prieš tai negalime nieko daryti – linija turi stovėti ramiai, ilsėtis ir tik po rabino leidimo galime pradėti gamybą“, – pasakojo gamybos vadovė.
Ledai brangs 10–30 proc.
Ledų fabrikas Vilkaviškyje atsirado po to, kai A.Simučio kolega vokietis paprašė padėti Lietuvoje organizuoti ledų gamybą. Prieš tai dabartinis fabriko vadovas ir vienas savininkų tą patį darė Marijampolėje veikusiame ledų fabrike „Kraitenė“.
„Į ledus atėjau atsitiktinai – esu inžinierius statybininkas. Kai 2013 m. prasidėjo mūsų verslas, neturėjome tokių gamybinių našumų, kad galėtume tenkinti ir prekybos tinklų Lietuvoje poreikį, o po to viskas natūraliai susiklostė, kad su Lietuvos rinka dirbame palyginti nedaug. Tačiau galiu pasakyti, kad mūsų ledai užsienyje pigesni. Taip yra, kadangi pardavėjas užsideda mažesnį antkainį, – kalbėjo A.Simutis ir prognozavo, kad šią vasarą ledų kainos padidės 10–30 proc. – Kai kurios žaliavos pabrangusios du kartus, tarkime, gofro dėžės, kartonas. Pieno, grietinėlės kainos kilo apie 30–35 proc.“